O historię dba Informacja Turystyczna w Łasku, która tym razem przypomina, że w mieście znajdowała się kiedyś cerkiew.
Nieistniejącą już dziś murowaną cerkiew prawosławną pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Łasku wzniesiono z inicjatywy ówczesnego, rosyjskiego naczelnika powiatu Bogdanowa. Kamień węgielny wmurowano w dniu 13 października 1901 roku. Wcześniej nabożeństwa prawosławne odbywały się w jednym z pomieszczeń łaskiego szpitala.
Prawosławną świątynię usytuowano w miejscu rozebranego w 1876 roku kościoła św. Anny na niewielkim trójkątnym placu o powierzchni 506 m2, w części przeznaczonym na cmentarz, u zbiegu Szos: Warszawskiej i Piotrkowskiej (dziś ulice: Warszawska i 9 Maja). Koszt budowy wyniósł 4,5 tys. rubli, z których 2,5 tys. pochodziły z ofiar.
Łaska cerkiew była budowlą jednokopułową. Swym wyglądem nieco przypominała kościół. Podkreślała to smukła forma kopuł dzwonnicy i umieszczonych po jej bokach małych wieżyczek. Świątynia mieściła około 150 wiernych.
W 1914 roku, po ewakuacji Rosjan w czasie I wojny światowej nieużytkowana cerkiew coraz bardziej popadała w ruinę, a sytuacja taka miała miejsce również po zakończeniu wojny.
W 1936 roku magistrat łaski, zgodnie z uchwałą z dnia 10 lutego 1936 roku zakupił budynek cerkwi wraz z placem za sumę 1.650 złotych. Jeszcze w tym samym roku, w związku z planem budowy Pomnika Niepodległości cerkiew rozebrano. Jedno ze zdjęć przedstawia właśnie czas rozbiórki tej świątyni.
Na łaskim cmentarzu wielowyznaniowym, po lewej stronie od wejścia od strony ulicy Objazdowej zachowały się relikty dawnej kwatery prawosławnej w postaci kilku zabytkowych nagrobków. Tu też znajdowały się groby żołnierzy zmarłych w łaskim szpitalu polowym podczas I wojny światowej, głównie w grudniu 1914 roku.
Spacer śladami wojny
By o historii pamiętać i dowiedzieć się nieco więcej, w ubiegły weekend, pasjonaci historii zorganizowali spacer "Śladami I wojny światowej w Łasku" połączonym z prezentacją w Muzeum Historii Łasku. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób, co pokazuje, że łaskowianie są głodni wiedzy na temat historii ich miasta..
W Łasku było co najmniej 6 różnych miejsc pochówku żołnierzy z I wojny światowej. Pochowano tu co najmniej 181 żołnierzy wszystkich trzech armii (rosyjskiej, niemieckiej i austrowęgierskiej). Z tego 41 żołnierzy o znanych nazwiskach, wśród których 10 to nazwiska i imiona bez wątpienia polskie.
Niestety, czasy I wojny światowej są wciąż owiane wielką tajemnicą, bo historycy posiadają zaledwie kilka dokumentów z tego okresu. Ciekawość jest jednak duża, bo na spacer wybrali się miłośnicy historii z Pabianic, Zduńskiej Woli, a nawet Łodzi.

III Konwój św. Mikołaja przemierzy nie tylko powiat szczecinecki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?