Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczcili 75. rocznicę likwidacji getta żydowskiego [zdjęcia]

oprac.jj
Uczcili 75. rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Łasku
Uczcili 75. rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Łasku Michał Janiszewski, UM w Łasku
Łaskowianie uczcili 75. rocznicę likwidacji getta żydowskiego. Uroczystości zorganizowane zostały w niedzielę, 20 sierpnia.

Między 24 a 28 sierpnia 1942 r. niemieccy okupanci wymordowali 3 tysiące żydów w Łasku. Kilkuset nadających się do pracy wysłano do łódzkiego getta, a pozostali zostali uduszeni spalinami w specjalnych samochodach, potem ich ciała zostały spalone w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem.

75 lat po tych wydarzeniach mieszkańcy Łasku spotkali się pod kolegiatą, skąd udali się na miejski rynek pod pamiątkową tablicę poświęconą Zygmuntowi Sosnowskiemu, który zginął w obozie koncentracyjnym m.in. za to, że pomagał żydowskim kolegom. W tym miejscu modlitwę odmówił ks. Prałat Ireneusz Kulesza, krewny Z. Sosnowskiego. Po złożeniu kwiatów pod tablicą zebrani udali się ma cmentarz żydowski na Podłaszczu. Tam w zadumie modlili się przedstawiciele różnych wyznań i kościołów. Ekumeniczną modlitwę poprowadził członek Zarządu Gminy Żydowskiej w Łodzi Leonard Świątkiewicz. Po nim, w imieniu administratora archidiecezji  łódzkiej biskupa Marka Marczaka  modlił się ks. Ireneusz Kulesza, a w imieniu biskupa Jana Cieślara z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego – ks. Paweł Meller. Ostatnia część uroczystości odbyła się w Łaskim Domu Kultury, gdzie Albin Gajda wygłosił referat pt. „Wspólne dzieje, kultura  i losy”. O artystyczny akcent zadbał dyr. ŁDK Adam Łoniewski. Wraz z żoną i córką zaprezentowali dramatyczne wspomnienia Kazimierza Lutaśkiewicza dotyczące likwidacji getta.

"Życie i zagłada łaskich Żydów" - na wystawę pod takim tytułem zaprasza od niedzieli Muzeum Historii Łasku. Zwiedzającymogą obejrzeć zdjęcia i zapoznać się ze wspomnieniami osób, które przeżyły i zapamiętały getto, w którym zgromadzono kilka tysięcy ludzi. Ponadto na ekspozycji są fotografie dokumentujące codzienne życie łaskich Żydów. Wystawa będzie udostępniona do końca roku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto