MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Łask upamiętnił 84. rocznicę zbrodni katyńskiej ZDJĘCIA

OPRAC.: Redakcja
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczczono w Łasku. Mieszkańcy oddali cześć pamięci ofiarom totalitarnego systemu podczas uroczystości na cmentarzu parafialnym.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczczono w Łasku. Mieszkańcy oddali cześć pamięci ofiarom totalitarnego systemu podczas uroczystości na cmentarzu parafialnym. mat. UM Łask
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczczono w Łasku. Mieszkańcy oddali cześć pamięci ofiarom totalitarnego systemu podczas uroczystości na cmentarzu parafialnym.

84. rocznicę zbrodni katyńskiej uczczono 13 kwietnia na cmentarzu parafialnym w Łasku.
Uroczystość zorganizowana przez gminę Łask i 32. BLT rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego. Przybyłe delegacje powitał pełniący funkcję burmistrza Łasku Sylwester Florczak, który w swoim przemówieniu podkreślił rangę obchodzonego właśnie Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, zwrócił również uwagę na toczącą się wojnę w Ukrainie i akty ludobójstwa jakich dopuszcza się Rosja na narodzie ukraińskim.
Na uroczystości byli obecni parlamentarzyści - posłanka Jolanta Zięba-Gzik oraz senator Marcin Karpiński. Po modlitwie, którą odmówił kapelan garnizonu Łask ks. ppłk Marek Drabik, odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod tablicą katyńską.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia - tak ustalił w 2007 roku Sejm. To odniesienie do wydarzeń z 13 kwietnia 1943 r., gdy Niemcy, którzy wówczas okupowali tereny wokół Smoleńska, ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r.
Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary zostały pogrzebane w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 r.
Około 15 tys. ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Byli to głównie oficerowie wojska i policjanci. Pozostałe 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzono w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, czyli terenach Wschodniej Polski, włączonych w 1939 r. do Związku Radzieckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto