reklama

Spotkanie autorskie z Marią Duszką w sobotę w Kwiatkowicach

red
Gminna Biblioteka Publiczna w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach zaprasza w najbliższą sobotę 30 listopada o godz. 17 na wieczór literacko - podróżniczy Marii Duszki. Podczas spotkania autorka przeczyta wiersze, aforyzmy i anegdoty, zaprezentuje także slajdy ze swoich kilku podróży na Litwę.

Maria Duszka mieszka w Sieradzu, ale emocjonalnie czuje się związana z regionem położonym na pograniczu powiatów poddębickiego, zduńskowolskiego i łaskiego. Konkretnie z Małyniem i Wolą Łobudzką, gdzie mieszkała w dzieciństwie i młodości. A także z Przyrownicą, gdzie kończyła szkołę podstawową.

Jest poetką, dziennikarką, bibliotekarką, animatorką kultury, założycielką i opiekunką działającego od 2002 r. Koła Literackiego „Anima”. Należy do Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Ukończyła bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim.

Wydała dotychczas dziewięć tomików. Ostatni z nich to polsko-litewski wybór wierszy "Wolność chmur / Debesų laisvė" (w przekładzie Birutė Jonuškaitė). Jej utwory zostały przełożone na kilkanaście języków obcych. Publikowała

je m.in. w: „Odrze”, „Toposie”, „Przekroju”, „Poezji Dzisiaj”, „Reibeisen” (Austria), „Modern Haiku” (USA), „Krantai” (Litwa), „Kiyv” (Ukraina) oraz w antologiach w Niemczech, Serbii i USA.

Prezentowała także swoją twórczość w Telewizji Polonia, Programie I Telewizji Litewskiej, Programie I Polskiego Radia, Radiu Łódź, Radiu Poznań, Radiu Opole, Radiu Warszawa i Radiu Wilno. Piosenki z jej tekstami są śpiewane po polsku, angielsku, serbsku i w języku esperanto. Od kilku tygodni jeden z utworów skomponowanych do jej wierszy przez mieszkającego w Wielkiej Brytanii Remiego Juśkiewicza znajduje się na Liście Przebojów Radia Wnet. Jako dziennikarka publikowała artykuły, wywiady i recenzje na łamach „Toposu”, „Dziennika Łódzkiego”, „Znad Wilii”, „Kalejdoskopu” i „Ziemi Łódzkiej”.

Od 2017 r. prezentuje wiersze ulubionych poetów w cyklu „Cztery ściany wiersza” w audycji Piotra Spottka „Pod wielkim dachem nieba” we wrocławskim Radiu Muzyczna Cyganeria.

Była gościem festiwalu PolnischerSommer 2010 w niemieckim landzie Schleswig - Holstein. W latach 2013 – 2019 pięciokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim "Maj nad Wilią" w Wilnie, a w 2017 r. reprezentowała nasz kraj na Międzynarodowym Festiwalu "Wiosna Poezji" („Poezijos pavasaris”) organizowanym przez Związek Pisarzy Litwy.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012r. W 2013 r. otrzymała Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Łódzkiego.

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.