MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polskie F16 z 32 BLT w Łasku na misji Baltic Air Policing na Litwie. W marcu wracają

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Polskie F16 z 32 BLT w Łasku na misji Baltic Air Policing na Litwie. W marcu wracają
Polskie F16 z 32 BLT w Łasku na misji Baltic Air Policing na Litwie. W marcu wracają Dominykas Ambrasas; Dainius Ambrasas; Paulius Serpytis
Tak działa polski kontyngent działający w ramach misji NATO Baltic Air Policing na Litwie. Żołnierze i piloci z 32 bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przebywają w litewskiej bazie od października. Misja kończy się w marcu.

Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 11 to do 150 żołnierzy i pracowników oraz 4 samoloty F16 wraz z niezbędnym uzbrojeniem i sprzętem. Od października działają w państwach bałtyckich. Głównym zadaniem samolotów bojowych z 32 BLT jest nadzór nad przestrzenią powietrzną w rejonie Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej. Misja kończy się w marcu 2023 r.

- W ramach misji Baltic Air Policing Polskie Siły Powietrzne demonstrują determinację i gotowość do obrony terytorium NATO. Dzięki misji PKW Orlik, polskie myśliwce F16 z 32. Baza Lotnictwa Taktycznego zapewniają bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej wschodniej flanki sojuszu - informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im gen. B. Kwiatkowskiego.

Polska misja F16 na Litwie

W ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 11 piloci wykonują zadania i strzegą przestrzeni powietrznej państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii, które nie mają własnych sił powietrznych.

W ramach działań NATO Air Policing polscy żołnierze zostaną w krajach Bałtyckich do marca 2023 roku. Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 11 to do 150 żołnierzy i pracowników oraz 4 samoloty F16. Polską misją w krajach Bałtyckich kieruje płk pil. Michał Kras.

To 61 zmiana natowska w krajach Bałtyckich. PKW Orlik 11 na Litwie zawiązał odrębną jednostkę wojskową na terenie bazy w Szawle (lit. Šiauliai) pod dowództwem niemieckim.

Polscy piloci F16 pełni całodobowe dyżury w przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Od grudnia polscy piloci są główną siłą wspomaganą przez sojuszników z Francji z samolotami Dassault Rafale.

Misja Baltic Air Policing (BAP) w ramach wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Państw Bałtyckich jest prowadzona w oparciu o rotacyjny system dyżurów pełnionych przez kolejne państwa sojusznicze. Państwa NATO wysyłają wojska i myśliwce do ochrony bałtyckiej przestrzeni powietrznej od marca 2004 roku, kiedy Litwa, Łotwa i Estonia zostały członkami NATO. Od tego czasu 14 krajów partnerskich jest zaangażowanych w misję NATO Air Policing w krajach bałtyckich.

W 2021 roku w misji na Islandii wzięły udział cztery polskie samoloty F-16 wraz z uzbrojeniem i sprzętem oraz personel, do 140 żołnierzy i pracowników wojska. Spędzili na Islandii dwa miesiące.

32 BLT w Łasku

Baza powstała 1 stycznia 2001 na bazie rozformowanego 10. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Od początku istnienia baza realizowała zadania zabezpieczenia lotów eskadry lotnictwa taktycznego bazującej na lotnisku w Łasku.

32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku funkcjonuje w ramach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z dowództwem w Poznaniu. Jest bazą NATO, w której stacjonuje część polskich samolotów wielozadaniowych F16.

Te samoloty w polskich Siłach Powietrznych są od listopada 2006 roku. 32 BLT powstała 1 stycznia 2001 roku, a status bazy NATO ma od 2010 roku. Lotniska, na których stacjonują polskie F-16 pozyskały nowoczesną infrastrukturę i dziś są jednymi z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Myśliwce należące do 2 SLT stacjonują w 31 BLT w Krzesinach oraz w 32 BLT w Łasku.

Polskie samolot F-16 to łącznie 48 maszyn. W tym 36 jednomiejscowych F-16C Block52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block52+. Na lotnisku w Łasku stacjonuje eskadra szesnastu polskich F16.

Na lotnisku w Łasku mają stacjonować polskie samoloty F35. Baza rozpoczyna przygotowania do przyjęcia nowych maszyn od przyszłego roku. Polska znajduje się w gronie klientów eksportowych zamawiających je poprzez procedurę FMS. Do kraju wkrótce trafią więc pierwsze z zamówionych 32 samolotów F35A.

Pierwsze 6 z 32 zamówionych w styczniu 2020 przez Polskę samolotów F-35A pozostanie na terytorium USA w latach 2024-2025, w bazie lotniczej Luke w Arizonie, gdzie piloci i personel naziemny będzie przechodził szkolenie.

Dostawy samolotów F-35A dla Polski zostaną zrealizowane w latach 2024-2030. Roczne dostawy będą zawierały się w przedziale 4-6 egzemplarzy. Przylot pierwszych samolotów do kraju przewidywany jest na przełomie roku 2025/26. Wtedy nastąpi skompletowanie pierwszej eskadry. Druga eskadra zostanie skompletowana w 2030.

Samoloty F35 będą stacjonowały w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Na tym lotnisku, jak ogłosił już w kwietniu 2021 roku minister Mariusz Błaszczak, będą przygotowane warunki dla nowych samolotów bojowych.

F35 będą sformowane w dwóch eskadr liczących po 16 maszyn. Poza polskimi F-16 i F-35 w Łasku stacjonować ma także eskadra amerykańskich dronów MQ-9 Reaper.

Polskie F16 z 32 BLT w Łasku na misji Baltic Air Policing na Litwie. W marcu wracają

Polskie F16 z 32 BLT w Łasku na misji Baltic Air Policing na...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto