MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak szefem polskich Sił Powietrznych. To były dowódca 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak stanął na czele polskich Sił Powietrznych. Od 1 marca 2023 r. kieruje Inspektoratem Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Generał Nowak karierę zaczynał od objęcie dowództwa w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Jest doświadczonym pilotem myśliwców.

Nowy dowódca Sił Powietrznych

Gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, były dowódca 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, od 1 marca jest dowódcą polskich Sił Powietrznych. Kieruje teraz Inspektoratem Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak rozpoczynał karierę dowódcy w 32 BLT w Łasku. Następnie został dowódcą 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, w którego skład wchodzi 32 BLT. W styczniu 2022 roku generał Nowak objął stanowisko Szefa Zarządu Wojsk Lotniczych - Zastępcy Inspektora Sił Powietrznych, a od marca 2023 roku jest już najwyższym dowódcą wojsk lotniczych w Polsce.

Gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak nominację generalską otrzymał 2 maja 2019 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie na kierunku pilot samolotów naddźwiękowych, studiów dowódczo - sztabowych na Akademii Obrony Narodowej, podyplomowych studiów polityki obronnej Akademii Sił Powietrznych USA w Maxwell.

Zawodową służbę wojskową pełnił w 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu, 3 Korpusie Obrony Powietrznej we Wrocławiu, 10 eskadrze lotnictwa taktycznego i 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz w Dowództwie Sił Powietrznych i Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie.

W swojej karierze wojskowej przeszedł przez liczne stanowiska w jednostkach lotniczych. Rozpoczynając od etatu pilota, poprzez dowódcę klucza, szefa szkolenia eskadry, szefa sztabu eskadry, dowódcę eskadry, dowódcę grupy działań lotniczych, szefa oddziału lotnictwa taktycznego, Dowódcę Bazy, Zastępcę Dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Od roku 2004 aktywnie uczestniczył w programie Peace Sky - wdrożenia do służby samolotów F-16 oraz Poland Hawk - z udziałem brytyjskich BEA HAWK. W latach 2005 - 2007 skierowany na szkolenie lotnicze do USA, wykonywał loty na samolotach T-38C oraz F-16.

Posiada uprawnienia instruktorskie na samolotach F-16 (IP) włącznie z lotami w nocy z użyciem NVG. Ukończył kurs praktyczny TLP w Albacete (Hiszpania) wykonując loty w charakterze Mission Commander w międzynarodowych ugrupowaniach lotniczych COMAO.

Odznaczony został: Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Brązowym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Brązowym Medalem za Zasługi dla Policji, Odznaką tytułu honorowego Zasłużony Żołnierz RP - III stopnia, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Odznaką Okolicznościową "Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości".

Ma ponad 3000 godzin nalotu na wojskowych samolotach odrzutowych. Gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak jest pilotem klasy mistrzowskiej i aktywnie bierze udział w szkoleniu lotniczym.

Na stanowisku Inspektora Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych zastąpił generała brygady pilota Jacka Pszczołę.

Inspektorat Sił Powietrznych

Inspektorat Sił Powietrznych jest komórką organizacyjną Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych bezpośrednio podległą Dowódcy Generalnemu RSZ. Inspektorat Sił Powietrznych przeznaczony jest do przygotowywania i prowadzenia przedsięwzięć szkoleniowych z dowództwami, sztabami i wojskami jednostek merytorycznie nadzorowanych. Przygotowuje i utrzymuje w gotowości wojska wydzielone do operacji sojuszniczych i koalicyjnych oraz do realizacji zadań osłony strategicznej granic i terytorium państwa, a także do udziału w akcjach ratowniczych, likwidacji skutków awarii, katastrof i klęsk żywiołowych. Przygotowuje siły i środki do pełnienia dyżurów bojowych w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO (NATINAMDS) oraz Systemu Ratownictwa Morskiego i Lądowego oraz sprawuje funkcję gestora Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego w zakresie lotnictwa, radiolokacji, ubezpieczenia lotów, bezzałogowych systemów walki.

Gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak szefem polskich Sił Powietrzn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto