Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 100-lecia obecności Księży Orionistów w Polsce w Zduńskiej Woli. Msza, otwarcie wystawy i centrum oraz odsłonięcie pomnika ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Sobotnie obchody rozpoczęła eucharystia pod przewodnictwem ks. kard. Gerharda Müllera. Kolejnymi elementami rocznicowych obchodów było otwarcie wystawy „100-lecie Zgromadzenia Orionistów w Polsce”, poświęcenie pomnika św. A. Orione i otwarcie Ośrodka Specjalistycznego Centrum Profilaktyki i Wsparcia Młodzieży i Rodziny Trampolina. Plenerowy koncert dała ponadto Orkiestra Dęta „Sygnał” z Zielenic.
Sobotnie obchody rozpoczęła eucharystia pod przewodnictwem ks. kard. Gerharda Müllera. Kolejnymi elementami rocznicowych obchodów było otwarcie wystawy „100-lecie Zgromadzenia Orionistów w Polsce”, poświęcenie pomnika św. A. Orione i otwarcie Ośrodka Specjalistycznego Centrum Profilaktyki i Wsparcia Młodzieży i Rodziny Trampolina. Plenerowy koncert dała ponadto Orkiestra Dęta „Sygnał” z Zielenic. Paweł Gołąb
Centralne uroczystości odbyły się w sobotnie południe w ramach organizowanych w Zduńskiej Woli obchodów 100-lecia obecności Księży Orionistów w Polsce. Dziś jeszcze zabawowy już koncert Roksany Węgiel oraz kolejny wieczór ewangelizacyjny w ramach „Strefy Mocy”.

Sobotnie obchody rozpoczęła eucharystia pod przewodnictwem ks. kard. Gerharda Müllera. Kolejnymi elementami rocznicowych obchodów było otwarcie wystawy „100-lecie Zgromadzenia Orionistów w Polsce”, poświęcenie pomnika św. A. Orione i otwarcie Ośrodka Specjalistycznego Centrum Profilaktyki i Wsparcia Młodzieży i Rodziny Trampolina. Plenerowy koncert dała ponadto Orkiestra Dęta „Sygnał” z Zielenic.

W wygłoszonej w języku polskim homilii – jak relacjonuje Diecezja Włocławska - kard. Müller przywołał niektóre osoby ze zgromadzenia księży orionistów, wskazując na nich jako przykłady pozytywnego odpowiadania na Chrystusowe powołanie i realizacji tego powołania swoim życiem. A przypominając pragnienie św. Alojzego Orione, by „żyć i umierać pośród ubogich, którzy są Jezusem Chrystusem”, zachęcał do nieustannego trwania przy Zbawicielu i niesienia Go na egzystencjalne peryferie świata. – Nie bądźcie oderwani od zwyczajnych ludzkich spraw. Dzielcie ich radości i smutki. Bądźcie wierni myśli ojca Orione, który pragnął by Jezus stał się sercem świata – mówił niemiecki purpurat.

Jak podkreśla ks. Mariusz Chmielewski, przełożony wspólnoty zakonnej orionistów i Domu Misyjnego w Zduńskiej Woli, centralne obchody 100-lecia obecności księży orionistów właśnie w Zduńskiej Woli to rzecz naturalna, bo po ich przybyciu do Polski w 1923 roku, swoją pracę rozpoczęli właśnie od tego miasta. - Jest to więc nasz dom macierzysty, w którym rozpoczęło się w naszym kraju życie księży-orionistów i mogliśmy tu w pełni poświęcić się charyzmatowi św. Alojzego Orione, czyli być dla ubogich – przybliża podkreślając, że priorytetem zgromadzenia od zawsze była działalność z myślą o młodych. - Ten dom zawsze służył młodzieży, szczególnie najbardziej potrzebującej, biednej, zagubionej. Przez przeszło 50 lat działało tutaj Wyższe Seminarium Duchowne, które przygotowywało kandydatów do pracy w dziełach księży-orionistów nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszej ojczyzny. Po jego przeniesieniu pod Warszawę nasz dom misyjny stał się centrum rekolekcyjnym dla tych, którzy potrzebują odnowienia, oparcia na źródle Boga.

Trampolina. Teraz oddaję to dobro, które sam dostałem

Jak ważną rolę w życiu lokalnej społeczności pełni zduńskowolska Trampolina, która poszerzyła właśnie działalność o kolejny element w postaci Centrum Profilaktyki i Wsparcia Młodzieży i Rodziny, mówią sami związani z nią młodzi. Jak Szymon Grelewski, wolontariusz Klubu Młodzieżowego Trampolina. - Przysłali mnie tu w wieku 10 lat rodzice na ferie, dzięki czemu mogłem fajnie spędzić wolny czas poza domem. To było coś, co mnie przyciągnęło na stałe. Zacząłem przychodzić tu codziennie i tak bardzo pokochałem tych wszystkich działających tu ludzi, którzy otoczyli mnie troską i bezinteresownością, że postanowiłem dawać to też innym. Teraz oddaję to dobro, które sam dostałem.

Od pierwszej klasy liceum, w tym przypadku z polecenia kolegi, z Trampoliną związał się kolejny wolontariusz Michał Brożek. - Przyszedłem raz i drugi, i tak mi się spodobało, że też postanowiłem sam tu działać – dodaje.

- Orioniści tak bardzo wpisali się w krajobraz naszego miasta, że nie wyobrażamy już sobie bez nich Zduńskiej Woli. A wpisali się swoją bogatą działalnością. Przed wojną było to miasto fabryczne, w tym okresie dość zubożałe. Misja orionistów oznaczała otwarcie szkoły dla chłopców, w której uczyli się zawodu stolarza czy drukarza, ale także – o czym nie wszyscy wiedzą – drugiej tu szkoły średniej. Powstał ponadto sierociniec i dom pomocy dla osób zniedołężniałych – przypominał zasługi orionistów dyrektor Historii Miasta Zduńska Wola Tomasz Polkowski podczas otwarcia okolicznościowej, plenerowej wystawy.

Obchody 100-lecia obecności Księży Orionistów w Polsce organizowane w Zduńskiej Woli wciąż trwają. Co dalej w programie?

Sobota 27 maja – centralne uroczystości jubileuszu**

  • 18:30 - koncert gwiazdy wieczoru Roksany Węgiel
  • 20:00 – Strefa Mocy dzień II – Wigilia Zesłania Ducha Świętego
  • 22:00 – pokaz laserowy
  • 23:00 – wieczorna Eucharystia z okazji Zesłania Ducha Świętego

Niedziela 28 maja

  • 15:00 – otwarcie strefy zabaw dla dzieci
  • 16:00 - występy wokalne i taneczne: podopieczni PCKSiR w Zduńskiej Woli, Studio Tańca Gossip, Getsemani
  • 18:30 – koncert rapera ks. Kuby Bartczaka
  • 20:00 – Strefa Mocy dzień III – wieczór ewangelizacyjny
  • 22:00 – zakończenie

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz ksiądz biskup Diecezji Włocławskiej Krzysztof Wętkowski. Organizatorów wsparły miejscowe samorządy: Urząd Miasta Zduńska Wola oraz Starostwo Powiatowego w Zduńskiej Woli.

Informacje praktyczne

Organizacja jubileuszu nie oznacza blokowania żadnej z ulic. Wyznaczony został parking dla gości oddalony o 240 m od miejsca wydarzenia (obowiązuje zakaz wjazdu samochodów na teren wydarzenia). Tuż przy bramach znajduje się również przystanek autobusowy, który ułatwia dojazd komunikacją miejską. Wejście na teren imprezy jest udostępniony przez dwie bramy od ul. Łaskiej.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto