Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LGD Dolina rzeki Grabi. Wizyta Hiszpanów i początek pracy nad nowymi questami [zdjęcia]

Redakcja
Materiały LGD Dolina rzeki Grabi
Ostatnie dni w Lokalnej Grupie Działania Dolina rzeki Grabi i w 9 gminach członkowskich upłynęły pod znakiem tworzenia nowych questów i związanych z tym spotkań. A wszystko za sprawą realizacji międzynarodowego projektu współpracy „Quest umożliwi innowacyjne zwiedzanie”, którego celem jest: „Podniesienie atrakcyjności turystycznej obszaru LGD "Dolina rzeki Grabi" oraz Federación de Municipios de Madrid poprzez utworzenie ścieżek questowych na obszarze LGD oraz wymianę doświadczeń w zakresie zintegrowanej promocji.” Projekt jest współfinansowany z funduszy unijnych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.

Harmonogram spotkań był bardzo napięty, ale efekty zobaczymy już we wrześniu. Najpierw spotkania metodologiczne w gminach, a w końcu spotkanie w Łaskim Domu Kultury skierowane do wszystkich gmin członkowskich i osób chcących się zaangażować w pracę na rzecz tworzenia nowych qeustów. Poprowadzili przedstawiciele Fundacji Mapa Pasji, współpracujący z LGD przy tworzeniu nieoznakowanych tras turystycznych – relacjonuje Anna Doliwa, prezes LGD Dolina rzeki Grabi.

W końcu przyszedł czas na przyjęcie gości z Hiszpanii. Wizyta studyjna rozpoczęła się wspólną kolacją władzami Łasku - wiceburmistrz Lidią Sosnowską i skarbnik Anną Głowińską, w które wraz z prezes Doliwa, jako gospodarze, podejmowały gości na terenie gminy Łask.

Partnerzy z Hiszpanii przyjechali do Polski w 5 osobowym składzie, na czele z Juanem Carlosem Munozem, sekretarzem generalnym Federacion Municipios de Madrid (FMM). Byli też Jose Barcia Gonzalez – generalny koordynator techniczny FMM, Javier de los Nietos - burmistrz El Boalo-Cerceda-Mataelpino a zarazem wiceprezes LGD ADESGAM, Roberto Cordero - kierownik LGD ADI Sierra Oeste oraz Katarzyna Nadolska-Lekston, tłumaczka, współpracująca w zakresie turystyki z LGD ADESGAM.

Kolejny dzień Hiszpanie rozpoczęli wizytą w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi, gdzie spotkali się m.in. z członkiem zarządu województwa Robertem Baryłą oraz Małgorzatą Sibińską, dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Rozmawiali m.in. na temat realizacji projektu współpracy oraz zasad funkcjonowania LGD i samorządu. A po oficjalnych spotkaniach przyszła pora na zwiedzanie Łodzi.

Później pojechaliśmy do Gospodarstwa Agroturystycznego „Dolina Koni” Wiktora Śpionka, które leży na trasie questu „Historia na ścieżkach natury”. Był to doskonały moment, by zapoznać naszych gości z działaniami prowadzonymi przez LGD „Dolina rzeki Grabi”. Kolejny dzień przywitał nas cudowną pogodą – doskonałą na spływ kajakowy. Pogoda niestety nie sprzyjała rzece Grabi - ze względu na niski stan wody, postanowiliśmy popłynąć Widawką. Spływ kajakowy był doskonałą formą poznawania piękna naszego obszaru, przyrody i urokliwych zakątków rzeki – wskazuje Anna Doliwa.

Po spływie Hiszpanie udali się z wizytą do Zelowa. Tu podczas spotkania z władzami i przedstawicielami świata kultury mogli wymienić się doświadczeniami i zasadami funkcjonowania samorządu m.in. pod kątem promocji, turystyki, oświaty i służby zdrowia. Następnie przyszedł czas na quest „Śladami Braci Czeskich po Zelowie”. Na koniec udało się odnaleźć skarb - pieczątkę, którą uczestnicy questu odbili na swoich ulotkach.

Przejście tego nieoznakowanego szklaku turystycznego było doskonałą okazją do dyskusji nad koncepcją opracowania kolejnych questów, w tym kajakowego, na obszarze LGD i ich znaczeniu w zintegrowanej promocji – wskazuje Anna Doliwa. – Ostatni dzień pobytu naszych partnerów w Polsce to wizyta w Lawendowej Barci Pod Lasem u państwa Sylwii i Mieczysława Łąbędzkich. To urokliwe miejsce w otoczeniu lasu, zachwyciło naszych gości, ciepłym przyjęciem gospodarzy, cudownym zapachem lawendy, roślin miododajnych, ziół, kwiatów, miodu i przede wszystkim innowacyjnymi pomysłami, które zostały tam zastosowane. Jesteśmy przekonani, że część z nich zostanie wdrożona na obszarze LGD ADESGAM lub LGD ADI Sierra Oeste. Być może to „otwarte drzwi” do kolejnego wspólnego projektu - mamy taką nadzieję.

Zwieńczeniem wizyty i czasem pożegnania (ale jak mówią w LGD - tylko do września), był spacer po Łazienkach Królewskich i Starym Mieście w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto