Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IV Widawskie Spotkania z Historią. Inscenizacja wojenna [zdjęcia]

Katarzyna Kałuża
Za nami IV Widawskie Spotkania z Historią. Po raz kolejny ksiądz proboszcz Jarosław Leśniak wraz z Samodzielną Grupą Rekonstrukcji Historycznej na czele z Ryszardem Czapińskim, zorganizowali dla społeczności gminy Widawa ciekawą lekcję historii.

W ogrodzie parafialnym zaprezentowano inscenizację historyczną opartą na nieznanych faktach z historii Widawy. Uczestnicy rekonstrukcji odtworzyli dla publiczności wydarzenia z września 1939 roku. Był to czas kiedy ludność cywilna Widawy uciekała przed okupantem. Pod Widawą doszło do wymiany ognia między Wojskiem Polskim a Niemcami. Polscy żołnierze w czasie kampanii wrześniowej dzielnie bronili Widawy. Należeli do 72-go pułku piechoty imienia Dionizego Czachowskiego. Formacja ta musiała opuścić region Widawy po silnym ostrzale artyleryjskim niemieckiej armii. W efekcie 5 września 1939 r. miejscowość została zajęta przez okupanta. Ludność cywilna została zastraszona i nieludzko potraktowana przez nazistów, w tym ówczesny widawski proboszcz ksiądz Józef Pełczyński. W rekonstrukcji wzięło udział kilkudziesięciu rekonstruktorów.

Oprócz ludności cywilnej, w którą wcielili się mieszkańcy gminy, w IV Widawskich Spotkaniach z Historią udział wzięły grupy:
- Stowarzyszenie Historyczne "Strzelcy Kaniowscy’’,
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej Infanterie-Regiment 73,
- Stowarzyszenie ,,Złoty Krzyż'',
- Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej,
- Grupa teatralna ,,Tacy Sami'' i Przyjaciele.
- Stowarzyszenie ,,IKAR'',
- Samodzielna Grupa Rekonstrukcji Historycznej.

Przed inscenizacją ksiądz Jarosław Leśniak odprawił mszę św. w intencji ks. Józefa Pełczyńskiego zamordowanego w KL Dachau w 1941 r. Podczas wydarzenia można było zwiedzić zabytkowe wnętrza kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego i budynki poklasztorne, wysłuchać koncertu Michała Bieńkowskiego wykonanego na zabytkowych organach oraz obejrzeć wystawę zdjęć przygotowaną przez Stowarzyszenie „IKAR”.

Tegoroczne IV Widawskie Spotkania z Historią zrealizowane zostały z projektu UG Widawa pod nazwą: Propagowanie kultury, sztuki oraz tradycji i historii regionu wśród dzieci, młodzieży i mieszkańców w 2019 roku.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto