Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boją się o miejsca pracy. Nie chcą rowerów przy "Witamince"

Włodzimierz Rychliński
Włodziemierz Rychliński
Rozgorzała dyskusja w Łasku wokół budowy stacji rowerowej mającej znajdować się przy targowisku „Witaminka” w Łasku. Część handlujących obawia się, że pogorszą im się warunki w miejscu pracy lub nawet całkowicie je utracą.

Targowisko „Witaminka” mieści się przy ul. Jana Pawła II w Łasku. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zlokalizowana zostanie jedna z 6 stacji rowerowych, jakie pojawić się mają w Łasku. Teraz w tym miejscu odbywa się handel. Kupcy pojawili się tam jesienią zeszłego roku i mogą pracować do końca września. Zgodę na takie tymczasowe rozwiązanie wydali miejscy urzędnicy.

Handlujących przybyło, kiedy „Witaminka” została gruntownie zmodernizowana. Pojawiło się zadaszenie i nowe betonowe stoły. Poprawa warunków przyciągnęła kolejnych sprzedających. Nie dla wszystkich wystarczyło miejsca. Właśnie dlatego zapadła decyzja, by przed murkiem biegnącym wzdłuż targowiska od strony ul. Jana Pawła II tymczasowo wygospodarować pas z przeznaczeniem na handel.

Gmina Łask przystępując do projektu „Rowerowe Łódzkie” musiała spełnić określone warunki. Chodziło m.in. o lokalizację stacji rowerowych w ten sposób by, cykliści mogli przemieszczać się konkretnym szlakiem. Taki właśnie plan opracowany został w Łasku i jedną ze stacji przewidywał przed miejskim targowiskiem „Witaminka”. O tym, gdzie stacje się znajdą, decydowali radni. Później jednak okazało się, że niektórzy nie są zadowoleni z decyzji, jakie samodzielnie podejmowali.

- To jest poroniony temat - twierdzi radny Józef Rychlik. - Ja na to głosowałem, ale są pilniejsze potrzeby.

Rozwiązanie przyjęte przez radnych zaniepokoiło grupę handlujących. Postanowili rozmawiać na ten temat z miejskimi władzami.

- Spotykaliśmy się już z zainteresowanymi osobami. Przedstawiliśmy swoje propozycje i argumenty - mówi Janina Kosman, zastępca burmistrza Łasku.

Plan przygotowany przez magistrat zakłada, że stoiska kupców pracujących w pasie przy Jana Pawła II zostaną przeniesione na przeciwległy koniec rynku i znajdą się od strony północnej. Pomysł nie spodobał się ludziom. Janina Kosman wyjaśnia, że na tę chwilę innego rozwiązania nie ma.

- Szukamy innej, równie atrakcyjnej lokalizacji, ale to wymaga czasu. Nam zależy na handlujących, zwłaszcza własnymi płodami rolnymi. Rozumiem też, że chcą mieć jak najbardziej atrakcyjne miejsca i być jak najbliżej klienta - podkreśla zastępca burmistrza.

11 sierpnia handlujący ponownie mają spotkać się z miejskimi władzami, między innymi z Janiną Kosman. Odbyć się mają kolejne rozmowy dotyczące ich funkcjonowania w dotychczasowym miejscu.

Do projektu „Rowerowe Łódzkie” przystąpiło 10 samorządów. Wśród nich jest Łask. W mieście pojawi się 48 rowerów stacjonujących w 6 bazach. Stacje wybudowane zostaną przy ulicach: Zielonej przy przystanku PKS, Jana Pawła II obok „Witaminki”, Szkolnej, Siedzikówny, Lipowej oraz na pl. Szarych Szeregów. Od momentu oddania ich do użytku przez 5 lat nie będzie możliwości przeniesienia ich w inne miejsce.

Rowery publiczne będą miał swój panel zasilany baterią słoneczną i zaopatrzone w system nawigacji GPS. Pozwoli to na zostawienie ich nie tylko w stacji rowerowej, ale także w zwykłym stojaku na terenie miasta. Dzięki systemowi GPS będzie wiadomo, w którym punkcie miasta się znajdują i później zostaną odstawione przez obsługę do stacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto