Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wdowa po senatorze Andrzeju Owczarku odmawia przyjęcia odznaczenia od prezydenta

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
FB Anastazja Owczarek
Wiesława Anastazja Owczarek, żona zmarłego w ubiegłym roku byłego senatora Andrzeja Owczarka, odmawia przyjęcia państwowego odznaczenia dla męża. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wdowa wysłała do Kancelarii Prezydenta RP pismo z odmową.

Wdowa po senatorze Andrzeju Owczarku odmawia przyjęcia odznaczenia

Żona zmarłego w ubiegłym roku, byłego senatora Platformy Obywatelskiej Andrzeja Owczarka z Łasku odrzuciła odznaczenie, jakie nadał mu prezydent RP Andrzej Duda. Treść pisma w GALERII ZDJĘĆ.

Wiesława Anastazja Owczarek odpowiedziała na pismo z Kancelarii Prezydenta informujące o odznaczeniu pośmiertnym. Senatorowi nadany został Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

- W innych okolicznościach byłby to dla naszej rodziny wielki honor, jednak dziś inaczej nie można. Myślę, że tym działaniem spełniam wolę mojego ś. p. męża Andrzeja Owczarka - napisała Wiesława Anastazja Owczarek na swoim profilu na Facebooku.

W piśmie do Kancelarii Prezydenta RP wdowa po senatorze przypomniała, że Andrzej Owczarek był człowiekiem niezwykłej prawości. Głęboko wierzył w zasadę poszanowania praw obywatelskich. Przypomniała, jak był zaangażowany w walkę o wolność w czasach PRL oraz o wartości demokratyczne po roku 2015.

- Uprzejmie zawiadamiam, że odmawiam przyjęcia Krzyża przyznanego pośmiertnie śp. Andrzejowi Owczarkowi - napisała w piśmie. - Mam przekonanie, że spełniam w ten sposób wolę i działam w imię niezłomności mojego zmarłego męża, który nie przyjąłby odznaczenia od prezydenta, który wbrew złożonej przysiędze wielokrotnie łamał Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej i który wbrew roli przypisanej tej zaszczytnej funkcji przyłącza się do osób niszczących naszą narodową wspólnotę i solidarność międzyludzką.

Kim był Andrzej Owczarek?

Andrzej Owczarek był senatorem trzech kadencji. Od 2018 roku był radnym Sejmiku Województwa Łódzkiego i członkiem klubu Koalicji Obywatelskiej. Należał do Platformy Obywatelskiej.

W regionie znany był także jako orędownik przebiegu trasy ekspresowej S8 przez Sieradz, Łask i Zduńską Wolę. Jego wizjonerskie plany sięgały także portu multimodalnego w Karsznicach. Zanim w Łasku powstała baza NATO, optował za powstaniem cywilnego lotniska cargo.

Był nauczycielem historii w liceum ekonomicznym w Łasku, a następnie w Zespole Szkół nr 3. Był też nauczycielem, a potem dyrektorem w Szkole Podstawowej w Sędziejowicach.

W latach 1990–2005 był radnym Rady Miasta Łask, a w latach 1990–1998 był burmistrzem Łasku.

W okresie 1990–1994 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Sieradzkiego, a przez dwie kadencje w latach 1990–1998 był delegatem do tego sejmiku.

Od 2005 do 2015 roku był senatorem RP. W Senacie VI kadencji był członkiem Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. W VII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej i członkiem Komisji Gospodarki Narodowej. W VIII kadencji także pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej, był również członkiem Komisji Gospodarki Narodowej.

Andrzej Owczarek był też działaczem pierwszej "Solidarności". W 1980 r. został szefem delegatury NSZZ "Solidarność" w Łasku, 13 grudnia 1981 r. internowano go w zakładzie karnym w Sieradzu, a następnie w Łowiczu, gdzie przebywał do czerwca 1982 r.

Odznaczenia i domowa ich przyjęcia

Art. 138 Konstytucji RP stanowi, że Prezydent Rzeczypospolitej nadaje ordery i odznaczenia.

Ordery i odznaczenia stanowią najwyższe wyróżnienie zasług cywilnych i wojskowych, w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej. Ordery i odznaczenia mogą być nadawane pośmiertnie, jednakże z wnioskiem o odznaczenie zasłużonych osób zmarłych można wystąpić wyjątkowo - w uznaniu szczególnych i godnych upamiętnienia zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Osoba odznaczona ma prawo do odmowy przyjęcia odznaczenia. W takim przypadku odznaczenie odsyłane jest do Kancelarii Prezydenta RP.
W celu odesłania niezbędna jest pisemna rezygnacja z odznaczenia lub notatka służbowa z rozmowy przeprowadzonej z odznaczonym przez urzędnika.

W czasie urzędowania prezydenta Andrzeja Dudy, od roku 2015, odznaczenia zwróciło lub odmówiło ich przyjęcia 28 osób.

W trakcie prezydentury Bronisława Komorowskiego (2010-2015) odnotowano 30 takich przypadków, a gdy prezydentem był Lech Kaczyński (2006 - 2010) zrezygnowało z odznaczenia 25 osób.

Prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu w latach 1996 - 2005 odmówiło 11 osób, a Lechowi Wałęsie od roku 1991 do 1995 dwie odznaczone osoby.

Wśród osób, które z różnych powodów nie przyjęły odznaczeń państwowych są między innymi: Jerzy Giedroyc, Zbigniew Herbert, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Andrzej Celiński, Kornel Morawiecki, Andrzej Gwiazda, Zbigniew Hołdys czy Stefan Niesiołowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto