Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynki w Łasku. Panowie szturmują kwiaciarnie

Milena Chmielewska
Milena Chmielewska
Kwiaty są zawsze dobrym prezentem
Kwiaty są zawsze dobrym prezentem Milena Chmielewska
Święto zakochanych to idealny moment, by sprawić swojej ukochanej prezent

Katarzyna Piecyk, właścicielka kwiaciarni Niezapominajka w Łasku przyznaje, że cały czas największa popularnością cieszą się czerwone róże, które są kwiatami zakochanych. Jednak wielu z panów decyduje się na kolorowe bukiety.

- Róża z trwałością jest kapryśna. Dlatego sporo klientów wybiera kolorowe bukiety, mieszane. Są to kwiaty wiosenne; tulipany, róże, goździki, z kolorową gipsówką. Wyglądają bardzo efektownie i utrzymują się zdecydowanie dłużej. - mówi Katarzyna Piecyk.

Hitem są pluszowe misie oraz wszystkie dodatki z serduszkami.

Dziś panowie zdecydowanie częściej odwiedzają kwiaciarnie.

- Kwiaty to bardzo miły prezent. Uważam, że każda kobieta lubi otrzymywać kwiaty. Są nawet milsze niż prezenty rzeczowe - dodaje właścicielka kwiaciarni.

Bielizna w prezencie

Bardzo popularnym prezentem wciąż jest bielizna. W sklepie Milena znajdującym się w Centrum Handlowym Echo w Pabianicach.

- Panowie często wybierają bieliznę na prezent dla swoich partnerek. Ona pobudza wyobraźnie i uważam, że jest bardzo dobrym upominkiem - mówi ekspedientka.

Prym wiodą czerwone gorsety oraz zwiewne koszulki. Figlarne majtki oraz mocno wycięte biustonosze.

Historia walentynek

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.

Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.
Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody.

Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott (1771-1832).

Walentynki w Polsce

Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Pod wpływem wzorców z zachodu święto zaczęto nieformalnie obchodzić już w latach 80. XX w i nazywać je "Walentynkami". M.in. Stowarzyszenie Młodzieży Niepełnosprawnej „Alfa” z Bytomia w 1989 r. zaczęło dystrybuować kartki walentynkowe. Większą popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku, udział w ich wprowadzaniu do Polski miała Nina Kowalewska-Motlik, dyrektorka wydawnictwa Harlequin, która zajęła się promowaniem Walentynek w telewizji z Niną Terentiew[8] w 1992 roku[9]; wg Niny Kowalewskiej-Motlik polską nazwę święta zaproponowali telewidzowie.

Kilka miast w Polsce przyznaje się do posiadania relikwii św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. W każdym z nich 14 lutego organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych. Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie odbywają się wydarzenia kulturalno-rozrywkowe pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”. Za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP (1280–1320) relikwii św. Walentego, połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto