Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie za granicą. Wyrób kartę EKUZ

Agnieszka Olejniczak
Ubezpieczenie w UE
Ubezpieczenie w UE naszemiasto.pl
Na zagraniczne wakacje na terenie Unii Europejskiej osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mogą zabrać ze sobą specjalną kartę, która pozwoli skorzystać z leczenia w nagłym wypadku. Jak zapewnia Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ, obecnie karty zarówno w oddziale w Łodzi, jak i w delegaturze w Sieradzu, można otrzymać na miejscu i bez kolejki.

NFZ zachęca, by przed wakacjami zaopatrzyć się w kartę EKUZ i nie czekać do ostatniej chwili. Po to, by uniknąć kolejek w szczycie sezonu.

– W wakacje na sali obsługi w Łodzi wydawanych jest nawet ponad 1000 kart dziennie i czasem, niestety, trzeba czekać na kartę w kolejce – tłumaczy Anna Leder rzecznik łódzkiego oddziału NFZ.

Karty EKUZ, jak informuje NFZ, wydawane są od reki. Dokument dostaje się na podstawie wypełnionego wniosku i przedstawionych dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Można zrobić to na miejscu, albo przesłać pocztą lub mejlem. Jeśli wniosek zostanie przesłany elektronicznie lub pocztą, karta zostanie wystawiona w ciągu trzech dni od daty wpływu korespondencji, a następnie przesłana listem poleconym. Można ją także odebrać osobiście w oddziale.

Delegatura NFZ w Sieradzu przy pl. Wojewódzkim pracuje od poniedziałku do piątku od godz. 8 do godz. 16, a we wtorki do godz. 17.

Karty wydawane przez NFZ są bezpłatne. Emeryci mogą dostać kartę EKUZ nawet na pięć lat. Dla osób zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą, studentów i członków rodzin ubezpieczonego są zwykle ważne przez pół roku. Dlatego ci, którzy dokument wyrobili przed poprzednimi wakacjami, powinni teraz powtórzyć procedurę.

– Niestety, zdarza się, że pacjenci wyjeżdżają za granicę z kartą, która jest nieważna – przyznaje rzeczniczka NFZ.– Przypominamy, wszystkim, którzy wybierają się na zagraniczne wakacje o sprawdzeniu ważności karty i w razie konieczności o wyrobieniu nowej. Kartę wydajemy i dorosłym, i dzieciom, każdy ma własną imienną kartę.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego na terenie Unii Europejskiej pozwala ubezpieczonym na korzystanie ze świadczeń publicznej służby zdrowia. Ale nie można na przykład korzystać z tak zwanego leczenia planowego, kiedy leczenie jest celem wyjazdu, jak podkreśla NFZ. Chodzi tylko o sytuacje nagłe, kiedy lekarz zadecyduje, że z uwagi na stan zdrowia pacjenta świadczenie jest konieczne, tak by nie musiał wracać na leczenie do swojego państwa. Nie wszystkie koszty nawet wtedy jednak NFZ pokryje, jak podkreśla rzeczniczka NFZ

– Mimo posiadania karty EKUZ, mogą czekać nas dodatkowe wydatki, na przykład we Francji płaci się za łóżko i wyżywienie w szpitalu, tzw. koszty hotelowe, 18 euro dziennie, w Chorwacji ubezpieczony jest zobowiązany zapłacić 10 kun za świadczenia udzielone przez lekarza rodzinnego, ginekologa oraz dentystę. W Niemczech należy pokryć także koszty świadczeń ponadstandardowych dostępnych w szpitalu, np. leczenie przez ordynatora – wylicza Anna Leder.

Posiadanie karty EKUZ, jak dodaje rzeczniczka, minimalizuje prawdopodobieństwo obciążenia kosztami leczenia. Osoby, które jej ze sobą nie zabiorą, mogą wystąpić do NFZ o refundację, ale najpierw same muszą opłacić wystawione im rachunki. Te mogą być słone.

Na przykład, jak podaje łódzki NFZ leczenie omdlenia w Szwecji - 1.300 zł, a nagła hospitalizacja nadciśnieniowca w Niemczech - 2.600 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto