Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał Łask ponad 20 lat temu. Łask w 2000 roku STARE ZDJĘCIA

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Tak wyglądał Łask w 2000 roku
Tak wyglądał Łask w 2000 roku Agnieszka Olejniczak
Oto jak wyglądał Łask i jego mieszkańcy ponad 20 lat temu. Publikujemy zdjęcia z Łasku w 2000 roku.

Łask w 2000 roku

Tak wyglądał Łask ponad 20 lat temu. Mieszkańcy miasta i samo miasto zmieniło się nie do poznania. Zobaczcie jak tu było w roku 2000.

Zdjęcia pochodzą z archiwum redakcyjnego Dziennika Łódzkiego. Zostały wykonane w Łasku, także podczas różnych uroczystości i wydarzeń.
Przedstawiają miasto między innymi podczas Jarmarku Łaskiego, ale także pokazują codzienność mieszkańców oraz wygląd ulic na początku XXI wieku.

Łask i jego bogata historia
Osada Łask powstała w XI wieku na zachodniej krawędzi Wysoczyzny Łódzkiej, na obszarze zalewowym rzeki Grabi, na szlaku z Krakowa do Poznania. Krzyżowały się tu szlaki tranzytowe z Lutomierska do Piotrkowa, z Pabianic do Szadku i Sieradza. Dolina Grabi stwarzała dogodne warunki dla rozwoju rzemiosła, rolnictwa i ogrodnictwa.

Założycielem wsi Łask był w XIV w. Jan, chorąży sieradzki, wnuk Michałka, pierwszego Korabity. Ojcem Jana był Wojciech i to od niego rozpoczyna się drzewo genealogiczne rodu Łaskich.

Miasto Łask zostało lokowane na prawie magdeburskim. Prawa miejskie otrzymał Jan z Łasku i Krowicy 2 września 1422 r. od króla Władysława Jagiełły w obozie wojennym nad jeziorem Melnem na Mazurach.

Miasto uzyskało przywilej uwalniający go od podporządkowania obcej jurysdykcji oraz zwalniający je ze świadczeń na rzecz panującego. Jagiełło zezwolił na odbywanie w Łasku cotygodniowych targów w poniedziałki i corocznych jarmarków w dzień Św. Franciszka (4 października).

Wiek XVI to rozkwit miasta dzięki funduszom prymasa Jana Łaskiego, urodzonego w Łasku. W latach 1517 - 1523 wzniesiono w mieście okazały, murowany kościół w stylu późnogotyckim. Kościół ten powstał na miejscu wcześniej wzniesionej świątyni z 1366 r. Został konsekrowany 6 lutego 1525 r. pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, oraz świętych - Michała Archanioła, Jana Chrzciciela, Anny i Doroty. W 1525 r. erygowano przy nim kapitułę kolegiacką. Najcenniejszym skarbem w kolegiacie jest alabastrowa płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Najprawdopodobniej dzieło to ofiarował Łaskiemu papież Leon X podczas wizyty prymasa w Rzymie.

Jan Łaski to arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski w latach 1510–1531, kanclerz wielki koronny od 1503, sekretarz królewski od 1501. Najbardziej znany jest jako kodyfikator prawa zawartego w tzw. Statucie Łaskiego.

Z Łasku pochodzi także Jan Łaski Młodszy, który był najwybitniejszym przedstawicielem reformacji w Polsce. Organizator zborów ewangelickich w Anglii i wschodniej Fryzji, twórca Kościoła kalwińskiego w Polsce. To m.in. jego zasługą było powstanie w Łopatkach warsztatu drukarskiego, przygotowującego polskie wydania dzieł Erazma z Rotterdamu.

Tak wyglądał Łask w 2000 roku

Tak wyglądał Łask ponad 20 lat temu. Łask w 2000 roku STARE ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto