Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła muzyczna w Zduńskiej Woli kształci artystów od blisko 50 lat STARE ZDJĘCIA

Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zduńskiej Woli powstała w 1973 roku. Wykształciła wielu znakomitych artystów
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zduńskiej Woli powstała w 1973 roku. Wykształciła wielu znakomitych artystów fot.arch.psm, wry
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zduńskiej Woli powstała w 1973 roku. Przez blisko pięć dekad wykształciła wielu znakomitych artystów. Przyciągała uczniów z całego regionu m.in. Łasku, Pabianic, Sieradza. Wśród jej absolwentów są m.in. takie sławy jak Janusz Olejniczak, Katarzyna Nowak-Stańczyk, Danuta Dudzińska.

Zduńską Wolę trudno dziś sobie wyobrazić bez Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Placówka na stałe wrosła w pejzaż miasta, a organizowane przez nią koncerty w kalendarz wydarzeń kulturalnych. Śmiało można stwierdzić, że była skazana na sukces od samego początku działalności. To przede wszystkim dzięki jej pierwszemu dyrektorowi Janowi Bizoniowi. Na emeryturę przeszedł dwa lata temu. Przez kilka dekad pracy skompletował znakomitą kadrę. Nauczyciele byli i są zakochani w swojej pracy. Z ogromnym zaangażowaniem traktują swoje obowiązki, do każdego ucznia mają indywidualne podejście. Właśnie to sprawiło, że absolwenci zduńskowolskiej szkoły muzycznej znani są w kraju i poza jego granicami.

Szkoła muzyczna w Zduńskiej Woli kształci artystów od blisko 50 lat

Blisko 50 lat działalności szkoły muzycznej w Zduńskiej Woli to mnóstwo wspomnień, wydarzeń. Niektóre z nich znaleźć można w szkolnych archiwach:

W 1973 roku, na mocy rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki powstała w Zduńskiej Woli Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. Dyrektorem szkoły został (...) Jan Bizoń. W pierwszym roku istnienia pobierało naukę w szkole 131 uczniów, po 5 latach liczba ta się podwoiła. Od początku zajęcia były prowadzone w następujących specjalnościach: fortepian, akordeon, skrzypce, wiolonczela, kontrabas, flet, klarnet, trąbka, puzon, gitara, śpiew solowy. Kolejne lata przyniosły otwarcie klas: altówki, saksofonu, waltorni, perkusji. Dynamiczny rozwój szkoły spowodował, że już w 5 lat od chwili powstania została przekształcona w Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia. W szkole II stopnia utworzono 3 wydziały: instrumentalny, wokalny, wychowania muzycznego (do 1983 roku), a w 2 lata później również wydział rytmiki.
Budynek, w którym do dzisiaj funkcjonuje szkoła, nie jest jej własnością, a warunki pracy w pierwszych latach były bardzo trudne. Fatalny stan techniczny (zagrzybione piwnice, stara instalacja elektryczna, ogrzewanie piecowe) w połączeniu z układem pomieszczeń zupełnie nie odpowiadającym potrzebom szkoły muzycznej, spowodowały konieczność modernizacji i remontów.

W wyniku tych działań znacznie zwiększono liczbę klas, powstała sala kameralna na 80 osób i sala rytmiki, zostało zainstalowane centralne ogrzewania. Instrumentarium szkolne początkowo też nie było imponujące, np. pianin było kilka i ani jednego fortepianu. Obecnie posiadamy 9 fortepianów, w tym najnowszy nabytek Yamaha C5, sporo instrumentów lutniczych, coraz więcej akordeonów guzikowych. Z roku na rok wzrasta liczba siedmiolatków przyjmowanych do klasy fletu i klarnetu dzięki zaopatrzeniu szkoły w odpowiednie instrumenty (jupitery i dixie). Poprawa warunków pracy szła w parze z coraz lepszymi wynikami nauczania. Pomimo ograniczenia naboru, spowodowanego niedostatkami finansowymi, została znacznie zmniejszona rotacja uczniów, znacznie skuteczniejsza stała się rekrutacja. O wynikach świadczą zarówno sukcesy na przeglądach i konkursach, jak i fakt, że zdecydowana większość absolwentów kontynuuje naukę w niemal wszystkich uczelniach krajowych, a niektórzy w zagranicznych.

Szkoła muzyczna dla mieszkańców

Szkoła nie zamyka się przed publicznością. Oprócz popisów klasowych, sekcyjnych, audycji i pokazów, organizowane są każdego roku koncerty: półroczny, wiosenny i doroczny. Koncerty te organizowane są poza szkołą i adresowane do wszystkich mieszkańców. Od wielu lat stałą pozycją w koncertowym życiu szkoły stał się cykl "Piątkowe Wieczory Muzyczne", dzięki któremu ostatni piątek każdego miesiąca stanowi duchową ucztę dla miłośników granej na żywo muzyki.

Coraz większą rolę w życiu szkoły odgrywa muzyka zespołowa. Obok szeregu zespołów kameralnych o bardzo zróżnicowanym charakterze, istnieje chór dziecięcy, chór młodzieżowy szkoły II stopnia, zespół rytmiki, zespół "Proavitus", orkiestra "Eufonico" mające na swoim koncie wiele osiągnięć oraz zbierająca największe owacje podczas koncertów, orkiestra szkolna.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zduńskiej Woli powstała w 1973 roku. Wykształciła wielu znakomitych artystów

Szkoła muzyczna w Zduńskiej Woli kształci artystów od blisko...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto