Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy z województwa łódzkiego na Lubelszczyźnie poznali tajniki agroleśnictwa uznawanego za najważniejszą innowację w rolnictwie (ZDJĘCIA)

Redakcja
Rolnicy z województwa łódzkiego na Lubelszczyźnie poznali tajniki agroleśnictwa
Rolnicy z województwa łódzkiego na Lubelszczyźnie poznali tajniki agroleśnictwa Krzysztof Kaniecki
Rolnicy z województwa łódzkiego podczas wyjazdu studyjnego na Lubelszczyznę poznali tajniki agroleśnictwa uznawanego za najważniejszą innowację w rolnictwie. Uczestnicy trzydniowego szkolenia zorganizowanego przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach podczas wykładów oraz warsztatów próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie czy rolnictwo ekologiczne może być szansą dla rolników i konsumentów.

Uczestnicy wyjazdu studyjnego mieli okazję gościć u dr Barbary Baj-Wójtowicz, która od 10 lat zajmuje się prowadzeniem zbudowanego od podstaw 12-hektarowego gospodarstwa w miejscowości Sosnówka. Gospodarstwo zajmuje się uprawą współrzędną: bzu czarnego pospolitego, miodunki, róży pomarszczonej oraz będącej w Polsce pod ścisła ochroną maliny moroszki, którą pani Barbara sprowadziła ze Skandynawii. W gospodarstwie agroleśnym w Sosnówce znaleźć można także pokrzywę, przetacznik pospolity i wiele innych gatunków, które są hodowane jako półprodukty na przyprawy, zioła i herbatki. Jeśli zaś chodzi o ekologię, jest to ekologiczne modelowe gospodarstwo agroleśne.

Wprowadzenie innowacji było dla dr Barbary Baj-Wójtowicz - na co dzień pracownika naukowego Oxfordu - sposobem na zapełnienie niszy w prowadzeniu rolnictwa zrównoważonego. Od ponad roku propagatorka agroleśnictwa na forum międzynarodowym jest najlepszym przykładem na to, że polski rolnik potrafi być innowacyjny w zakresie wprowadzania tradycyjnych technik uprawy, bo trzeba wiedzieć, iż ten sposób uprawy w przeszłości był powszechnie stosowany. Do systemów agroleśnych zaliczane są m.in. zadrzewienia śródpolne, które zaczęły masowo znikać z krajobrazu polskiej wsi na skutek intensyfikacji rolnictwa, a teraz próbuje się do nich wracać.

Właścicielka gospodarstwa rolnego w Sosnówce, która postawiła na innowacyjny model produkcji, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy - prowadząc projekt badawczo-wdrożeniowy realizowany w ramach działania Współpraca PROW 2014-2020 mający na celu opracowanie innowacji dla sektora rolno-spożywczego - ma ogromne wsparcie w prywatnej firmie. Digital Crops z Ligoty Wielkiej zajmuje się rozwiązaniami digital solutions w rolnictwie czyli systemami zarządzania polami, kompatybilnymi z badaniami gleby oraz przygotowanymi mapami pól, a także wszelkimi danymi dotyczącymi podłoża oraz jego zmian do występujących warunków atmosferycznych. I tu na uczestników wyjazdu studyjnego na Lubelszczyznę czekała duża niespodzianka. Dr Barbara Baj-Wójtowicz, do której gospodarstwa rok temu jako pierwsza dotarła grupa rolników z województwa łódzkiego, postanowiła obdarować darmową wersją programu wszystkich uczestników, którzy zdecydowali się, by podpatrzyć, a potem być może wykorzystać u siebie ten właśnie sposób ekologicznej uprawy roślin i ziół. Teraz również rolnicy z województwa łódzkiego będą mogli ten bardzo funkcjonalny i pożyteczny program wykorzystać do prowadzenia własnego gospodarstwa.

Rolnicy z województwa łódzkiego na Lubelszczyźnie poznali tajniki agroleśnictwa

Uczestnicy wyjazdu studyjnego na Lubelszczyznę organizowanego przez ŁODR w Bratoszewicach zgodnie podkreślają, że był to bardzo owocny wyjazd. Wielu z nich już zadeklarowało, że zdobytą wiedzę wykorzystają we własnych gospodarstwach rolnych, co deklarują w komentarzach na profilu "Lubelskie Zioła" na Facebooku i na prywatnych postach:

Uczestnicy wyjazdu na Lubelszczyznę wzięli też udział w dwóch wykładach na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Dr Alicja Węgrzyn przedstawiła, w jakim stopniu zmiany klimatu wpływają na produkcję rolniczą zaś prof. dr hab. Piotr Kraska wprowadził rolników w tematykę rolnictwa ekologicznego i współczesnych problemów, jakie dotykają ten sposób gospodarowania.

Rolnicy z województwa łódzkiego na Lubelszczyźnie poznali tajniki agroleśnictwa

Rolnicy z województwa łódzkiego na Lubelszczyźnie poznali ta...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto