Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratownictwo medyczne po nowemu. Starosta łaski: - Karetki są. Będą stacjonować w Łasku i Widawie

Redakcja
archiwum naszemiasto.pl
Od 1 kwietnia w regionie łódzkim do pacjentów nie będą już jeździć karetki firmy Falck. Zgodnie z nowym przepisami karetki nie mogą być już prywatne. Co zatem z ratownictwem w Łasku. Starosta łaski Piotr Wołosz zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą, a karetki będą stacjonować w Łasku i Widawie.

Od poniedziałku, 1 kwietnia, inaczej wyglądać będzie organizacja ratownictwa medycznego w regionie łódzkim. Powodem są zmiany przepisów, które nie zezwalają prywatnym firmom na świadczenie takich usług. Ustawa wprowadzająca państwowe ratownictwo medyczne została przyjęta przez Sejm w kwietniu 2018 roku.

Karetki są. Dwie będą stacjonować naprzeciwko starostwa, a jedna, tak jak było do tej pory, w Widawie. Już w grudniu interweniowaliśmy, by w jednym zespole karetek był lekarz. Udało się to zapewnić – zapewnia starosta łaski Piotr Wołosz.

Jak wyjaśnia starosta, dwie karetki stacjonować w znajdującym się naprzeciw starostwa obiekcie Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, a jedna w strażnicy OSP w Widawie.

Przypomnijmy, że do tej pory ponad połowę rejonów operacyjnych w regionie łódzkim obsługiwały karetki prywatnej firmy Falck. Działały aż 11 z 20 rejonów. Teraz zastąpione zostaną przez karetki placówek publicznych.

Łódzki oddział NFZ podpisał umowę na świadczenie usług ratownictwa z 12 placówkami medycznymi z całego regionu w tym reprezentującą ich Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego. Wraz ze stacją karetki dostarczać będą szpitale i centra medyczne z Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska, Sieradza, Zduńskiej Woli, Opoczna, Wieruszowa, Poddębic, Pabianice, Wielunia i Łowicza. One też rozdysponują zespoły w poszczególnych miejscowościach województwa.

Zgodnie z nową ustawą kontrakt z NFZ na ratownictwo medyczne mogą zawrzeć jedynie placówki publiczne lub w których co najmniej 51 proc. udziałów mają samorządy lub Skarb Państwa.

Karetki Falcka staną o północy w niedzielę. Według nowych zasad karetki zaczną wyjeżdżać w poniedziałek, umowa będzie obowiązywać do końca 2020 r.

Wraz z nową umową zmieni się organizacja pracy pogotowia. Do tej pory w regionie łódzkim działało 20 rejonów operacyjnych, teraz jeden rejon obejmie całe województwo. Dodatkowo zwiększy się liczba zespołów ratownictwa medycznego - ze 100 do 105. Wśród 105 zespołów będzie 77 podstawowych, 23 specjalistyczne, a także pięć podstawowych pracujących tylko przez część doby.

Jak zapewniają w NFZ. Dla pacjentów nic się nie zmieni. Nadal będą dzwonić pod numer 999 albo 112 i czekać na karetkę.

ZOBACZ TEŻ: Karetkami po torze wyścigowym. Testy nowych ambulansów w Kamieniu Śląskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto