Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opłata od posiadania psów w gminie Łask. Kiedy mija termin? Kto jest zwolniony z obowiązku?

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
FotoŚniadek / Fundacja Funny Pets
Urząd Miejski w Łasku przypomina o obowiązku wniesienia opłaty od posiadania psów za 2023 rok. Ostateczny termin mija 30 kwietnia 2023 roku. W jakiej wysokości jest stawka i kto jest z niej zwolniony?

Stawka roczna opłaty od posiadania psów uchwałą Rady Miejskiej w Łasku została ustalona w kwocie 48 zł od jednego psa. - Jeżeli właściciel psa wszedł w jego posiadanie w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną opłaty zmniejsza się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których nie istniał obowiązek jej zapłaty. Obowiązek podatkowy w opłacie od posiadania psów powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba fizyczna weszła w posiadanie psa. W przypadku powstania obowiązku zapłaty w ciągu roku podatkowego termin płatności wynosi 14 dni od dnia powstania tego obowiązku – uszczegóławia Urząd Miejski w Łasku.

W jakich przypadkach zwolnienia z opłaty?

Rada Miejska w Łasku jednocześnie wprowadziła dodatkowe zwolnienia z opłaty od posiadania psów. To za:

  • posiadanie psa adoptowanego ze schroniska dla zwierząt, z którym Gmina Łask ma zawartą umowę, i do którego trafił jako odłowiony z terenu Gminy Łask;
  • posiadanie psa trwale oznaczonego elektronicznym systemem identyfikacji (transponderem– mikrochipem);
  • posiadanie psa poddanego zabiegowi sterylizacji lub kastracji, którego właściciel zamieszkuje na terenie gminy Łask.

Opłata od posiadania psów jest płatna bez wezwania do dnia 30 kwietnia danego roku na rachunek: Bank PEKAO S.A I O/Łask 91 1240 3288 1111 0000 2807 7365.
Od dokonywanych wpłat bank nie pobiera prowizji.
Sprawy związane z opłatą załatwiane są w pok. 35 na I piętrze Urzędu Miejskiego w Łasku.
Informacje telefoniczne można uzyskać pod numerem:  43 676 83 35.

Jak uzupełnia łaski magistrat opłaty od posiadania psów – już na mocy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - nie pobiera się od:

  • 1) członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;
  • 2) osób zaliczonych  do  znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu  przepisów o rehabilitacji  zawodowej  i  społecznej  oraz  zatrudnianiu   osób   niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa; Znaczny stopień niepełnosprawności to również całkowita niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji (orzeczenie lekarza orzecznika ZUS) oraz I grupa inwalidzka wg orzeczenia komisji lekarskiej ds. inwalidztwa i zatrudnienia (dawny system orzecznictwa).
  • 3) osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego;
  • 4) osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto