Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Letni festiwal „Muzyka w XVI-wiecznej kolegiacie”. Dziś rodzina Raczyńskich

Redakcja
Materiały Centrum Idei ku Humanizmowi
Przed nami druga odsłona tegorocznej edycji Międzynarodowego Letniego Festiwal Muzycznego „Muzyka w XVI-wiecznej kolegiacie”. Tym razem będzie to koncert „Muzyczne pasje rodziny Raczyńskich”, Początek koncertu dziś (14 lipca) o godz. 19.

Jak zapowiadają organizatorzy, Centrum Idei ku Humanizmowi przy współpracy z Agencją Artystyczną CODA, zgromadzona w kolegiacie publiczność będzie mogła oklaskiwać takich wykonawców jak: Monika Kuszyńska-Raczyńska - vocal, Kuba Raczyński - saksofon, Krzysztof Raczyński - akordeon oraz 4-osobowy zespół towarzyszący solistom.

Według zapowiedzi organizator, rodzina Raczyńskich to trzy odmienne osobowości artystyczne, które potrafią tworzyć wspólnie jedną muzykę. Najbardziej znana jest Monika Kuszyńska, żona Kuby Raczyńskiego, była wokalistka zespołu Varius Manx.

Początek koncertu 14 lipca o godz. 19 po mszy wieczornej.

Krzysztof Raczyński

Inżynier włókiennik, magister ekonomii, przez całe życie zawodowe związany z biomateriałami, współtwórca Polskiej Szkoły Biomateriałów, autor książki o tej tematyce, autor i współautor 47 wynalazków głównie z dziedziny biomateriałów włókienniczych wszczepionych do organizmu ludzkiego u około 100 tysięcy pacjentów w kraju i za granicą. W dowód uznania Krzysztof Raczyński otrzymał Nagrodę Państwową II Stopnia za osiągnięcia w dziedzinie nauk medycznych. Raczyński jest członkiem elitarnego grona tworzącego Akademię Inżynierską w Polsce.
Krzysztof Raczyński to także wybitny akordeonista. Ma na swoim koncie wiele koncertów solowych i zespołowych w kraju i za granicą, między innymi na żywo w Polskim Radiu z niezwykle utalentowanym pianistą Karolem Nicze oraz z Krystyną Prońko, zespołowo i solowo w TVP. Koncertował w Filharmonii Łódzkiej wraz z artystami Teatru Wielkiego i Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w Teatrze Muzycznym z muzykami jazzowymi polskimi i zagranicznymi. Pracował też jako muzyk w łódzkich teatrach dramatycznych. Na przełomie lat 80. i 90. koncertował w Skandynawii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Brał u dział w nagraniach studyjnych i koncertach Krystyny Prońko, Krzysztofa Cwynara, Moniki Kuszyńskiej, Kuby Raczyńskiego i innych znanych artystów. Nagrał płytę autorską „Krzysztof Raczyński – Harmonia Preciosa oraz płytę „Harmonia Symbioza” z wybitnymi muzykami jazzowymi. Jest Honorowym Członkiem Klubu Hammonda oraz prezesem Stowarzyszenia Tuszyn Kultury. Jego hobby to narciarstwo alpejskie.

Kuba Raczyński

Urodzony w 1980 r. w Łodzi. Multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach – specjalizacja saksofon. Laureat wielu nagród w konkursach jazzowych m.in. -
Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi dla najlepszego jazzmana w 2002 r.
Grand Prix na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa w 2009 r.
Nagroda za najlepszą improwizację na festiwalu Big Bandów
w Nowym Tomyślu (jury pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego).
Wielokrotny uczestnik festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu. Dwukrotny zdobywca Grand Prix z Big Bandem Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Big Bandem Fabryka Wełny z Pabianic.
W plebiscycie JAZZ TOP 2014 miesięcznika JAZZ FORUM wyróżniony wśród najlepszych polskich saksofonistów altowych.
Współpracuje lub współpracował m.in. z Moniką Kuszyńską, Krystyną Prońko, Ryszardem Rynkowskim, Zbigniewem Wodeckim, zespołem Pectus, Tatianą Okupnik, Małgorzatą Hutek.

Monika Kuszyńska

Piosenkarka i autorka tekstów, w 2001 r. została - trzecią z kolei - wokalistką powstałej w 1990 r. grupy Varius Manx. Jej debiutancki album, zatytułowany „Eta”, był siódmym w dorobku zespołu, uhonorowanego w tym czasie brylantową płytą. W roku 2002 zostali laureatami Grand Prix Festiwalu Krajów Nadbałtyckich, wkrótce ukazały się dalsze albumy z udziałem wokalistki / m.in. „Eno” 2002, „Emi” na 15-lecie grupy czy „Varius Manx symfonicznie” w 2006 r./ oraz kilkanaście singli. Do największych przebojów, wylansowanych przez Monikę Kuszyńską należą : „Nowa rodzę się”, Moje Eldorado”, „Maj”, „Bezimienna” czy “In the name of love”. Świetnie rozwijającą się karierę artystyczną wokalistki przerwał w maju 2006 r. tragiczny wypadek samochodowy, w wyniku którego pozostaje częściowo sparaliżowana i do dziś porusza się na wózku. Nie poddała się jednak zwątpieniu i bezsilnej bierności. Po kilku latach skupionych jedynie na intensywnej rehabilitacji, wraca do aktywnego życia, ale przede wszystkim powraca do swojej pasji, jaką jest śpiewanie. Pierwszym krokiem jest nagranie w 2009 r.piosenki z Beatą Bednarz pt."Nowa rodzę się". Kolejne lata obfitują w nowe przedsięwzięcia takie jak udział w programie "Bitwa na głosy" czy występ na festiwalu w Opolu z piosenką "Ocaleni", będącą pierwszym singlem z jej debiutanckiej solowej płyty. Album "Ocalona" ukazał się 12 czerwca 2012 r.
W lutym 2013 została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi.
W maju 2015 r. reprezentowała Polskę na 60 Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu. Na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu podczas koncertu „Superjedynki” odebrała nagrodę dla „SuperArtysty bez granic” i wykonała utwór „Obudź się i żyj” .
15 lutego 2017 r. urodziła syna Jeremiego, a 12 grudnia 2018 r. córkę Kalinę.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto