Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czwarty pociąg z uchodźcami do Łodzi. Wojewoda zapewnia nocleg, resztę wolontariusze

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Już prawie dwa tysiące uchodźców z Ukrainy przyjechało do Łodzi specjalnymi pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W poniedziałek, 14 marca, na dworzec Łódź Fabryczna dotarła grupa około 550 osób zabranych z Przemyśla. Był to czwarty transport zorganizowany w ciągu ostatniego tygodnia.

Grupa około sześciuset osób została zabrana z Przemyśla pociągiem i autokarami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Transport dotarł do Łodzi w poniedziałek, 14 marca. Podczas podróży uchodźcami zajmowali się wolontariusze. Między innymi po raz kolejny byli to ratownicy z WOPR Zduńska Wola.

Z kolei na dworcu Łódź Fabryczna pod nadzorem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, uchodźcami zaopiekowali się też żołnierze 9. Łódzkiej Brygady WOT, harcerze i strażacy.

W poniedziałek czwarty już pociąg z uchodźcami dojechał do Łodzi. Jak informują służby wojewody, z kilkuset przybyszy w województwie łódzkim zdecydowało się zostać 80 mieszkańców Ukrainy. Z dworca są rozwożeni do innych miast województwa, do ośrodków zakwaterowania, jakie utworzyły samorządy. Za rozlokowanie odpowiada wojewoda łódzki, który decyduje dokąd odesłać uchodźców. Rola służb państwowych na tym jednak się kończy. Wolontariusze zdobywają dla nich żywność, ubrania, środki czytsości.

- Praca służb wojewody polega na planowaniu rozmieszczenia osób, które przybywają do naszego regionu. Organizowane są ośrodki zakwaterowania. Osoby, które chcą zostać na terenie województwa łódzkiego mają zapewniany przejazd z dworca do przygotowanej dla nich bazy noclegowej. Część uchodźców rusza w dalszą podróż, a my dbamy o ich tymczasowy pobyt - przekonuje Biuro Wojewody Łódzkiego.

Służby wojewody zapewniają także współpracę administracji rządowej z administracją samorządową, aby otoczyć mieszkańców Ukrainy jak największa opieką. Obsługują także punkty informacyjne oraz recepcyjne.

- Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, a wszystko to, by jak najszybciej i jak najbardziej troskliwie zaopiekować się osobami, które przybywają z terenów działań wojennych - przekonuje Łódzki Urząd Wojewódzki. - Każdy uchodźca przybyły do naszego województwa zostanie otoczony opieką i znajdzie u nas schronienie.

W Zduńskiej Woli i powiecie zduńskowolskim dla uchodźców, na polecenie wojewody, samorządy mają zapewnić około 300 miejsc zakwaterowania. Obecnie około 60 osób przebywa w domu misyjnym księży orionistów. Są także przygotowane miejsca w domu pielgrzyma w Ośrodku Św. Maksymiliana. Orioniści przygotowują jeszcze 30 miejsc w Henrykowie. W puli miejsc wojewody łódzkiego jest też schronisko młodzieżowe przy ul. Dolnej w Zduńskiej Woli.

Jak pomoc organizuje wojewoda?

Od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski trafiło 1,783 mln uchodźców (na 14.03.2022 r. do 15 godz.). Dokładne dane dotyczące liczby uchodźców, którzy przybyli indywidualnie i zostali na terenie woj. łódzkiego zostaną zebrane w momencie ich rejestracji do bazy PESEL oraz rozpoczęcia wypłacania wsparcia dla rodzin, które zgodziły się przyjąć uchodźców pod swój dach.

Od 24 lutego odbywają się stałe połączenia autokarowe pomiędzy Łodzią, a województwami przygranicznymi: podkarpackim i lubelskim. W związku z tym Wojewoda Łódzki już w pierwszych dniach wojny utworzył punkt informacyjny na Dworcu Łódź- Kaliska, przez który przeszły tysiące osób potrzebujących pomocy.

Oprócz tego do ośrodków zorganizowanych przez wojewodę codziennie przyjeżdżają uchodźcy, którzy są kierowani zarówno z województw przygranicznych z Ukrainą jak i z województw: mazowieckiego i małopolskiego.

Wojewoda koordynuje każdy taki przejazd, który jest organizowany we współpracy z rządem, innymi wojewodami i samorządami. W tym celu zorganizował flotę 27 autokarów i 65 busów, których znaczna część to pojazdy Państwowej Straży Pożarnej.

Do woj. łódzkiego przyjechało do tej pory 6 pociągów, a w nich blisko 2300 osób. Uchodźcy, którzy wyrażają chęć pozostania w woj. łódzkim są przewożeni do miejsc zakwaterowania stworzonych przez wojewodę oraz samorządy. To kilkadziesiąt obiektów na terenie całego województwa.

40 % miejsc dla uchodźców stworzył wojewoda, a 60 % samorządy i organizacje pozarządowe na podstawie porozumień zawartych z wojewodą. Koszty przygotowanych miejsc pokrywa rząd.

We współpracy z marszałkiem województwa łódzkiego został stworzony punkt recepcyjny w Łódzkim Domu Kultury. To miejsce w którym na strudzonych podróżą uchodźców czeka miejsce do odpoczynku. Mogą tu zjeść ciepły posiłek, skorzystać z sanitariatów. Na miejscu w trybie 24-godzinnym pracują niestrudzenie przedstawiciele służb wojewody, wszystkich służb mundurowych jak również wolontariusze. Z pomocą przychodzą też codziennie wielu ludzi dobrej woli.

Cała pomoc humanitarna dla uchodźców jak i walczących Ukraińców, która płynie ze wszystkich powiatów woj. łódzkiego trafia do łódzkiej firmy logistycznej Uniq Logistic, która jest partnerem wojewody w przekazywaniu naszej pomocy do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i dalej na Ukrainę.

Cześć darów pozostaje w samorządach w celu pomocy uchodźcom, którzy pozostają na miejscu. Wszystkich którzy chcą zaoferować swoją pomoc uchodźcom wojewoda zachęca do zgłaszania się przez rządową stronę www.pomagamukrainie. gov.pl.

Czwarty pociąg z uchodźcami do Łodzi. Wojewoda zapewnia nocl...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czwarty pociąg z uchodźcami do Łodzi. Wojewoda zapewnia nocleg, resztę wolontariusze - Zduńska Wola Nasze Miasto

Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto