MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz łatwiej o miejsce w hospicjum w Łódzkiem. Jakie są zasady przyjęć do hospicjów na NFZ i na co może liczyć pacjent i jego rodzina?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W trudnym dla pacjenta i jego rodziny terminalnym stadium choroby pomoc i opiekę świadczą placówki medycyny paliatywnej. O taką opiekę w ramach NFZ jest w regionie łódzkim coraz łatwiej.

Spis treści

Łatwiej o miejsce w hospicjum w ramach NFZ w Łódzkiem

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza kolejne zmiany, które mają ułatwić uzyskanie pomocy dla pacjentów terminalnie chorych. Od 1 kwietnia fundusz zniósł limity finansowania pobytów dorosłych w hospicjach stacjonarnych i na oddziałach medycyny paliatywnej a także opieki świadczonej przez hospicja domowe i poradnie medycyny paliatywnej. Już wcześniej takich limitów nie było dla dzieci.

- Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za leczenie każdego pacjenta w hospicjach stacjonarnych, hospicjach domowych i w poradniach medycyny paliatywnej – podkreśla Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.

Teraz hospicja mogą przyjmować tylu pacjentów, ile się zgłosi, jeśli tylko mają możliwości objąć ich opieką. Dodatkowo od 1 kwietnia u chorych przyjętych pod opiekę hospicjów domowych pierwsza porada lekarska ma się odbyć już pierwszego dnia objęcia opieką. Ma to pozwolić na szybką ocenę sytuacji i zaplanowanie potrzebnych świadczeń.

Zmiany te mają zapewnić jeszcze lepszy dostęp pacjentów do opieki paliatywnej, choć z roku na rok w regionie łódzkim jest on lepszy. Łódzki NFZ na opiekę paliatywną i hospicyjną w roku 2020 wydał 37 mln zł, natomiast w 2023 r. już 88 mln zł. Jeszcze w 2017 roku na terenie województwa łódzkiego było jedynie 110 łóżek w stacjonarnej opiece hospicyjnej, dziś to 246 łóżek. W 2019 roku pacjentów w takich hospicjach było 1808, w ubiegłym roku już 2746.

Zasady przyjęć do hospicjów w ramach NFZ

Leczenie paliatywne to opcja dla tych pacjentów, u których leczenie przyczynowe nie daje już rezultatu. Medycyna paliatywna ma uśmierzać jego ból i inne objawy, a także wspierać psychicznie pacjenta i jego najbliższych. W Polsce taka opieka jest możliwa bezpłatnie i w ramach NFZ, jeśli tylko pacjent otrzyma skierowanie.

Takie skierowanie może wystawić każdy lekarz mający umowę z NFZ: rodzinny, specjalista lub opiekujący się chorym w szpitalu. Skierowania przysługują w konkretnych jednostkach chorobowych, są wystawiane głównie osobom z chorobami nowotworami, HIV, następstwami chorób ośrodkowego układu nerwowego, niektórymi rodzajami niewydolności oddechowej, kardiomiopatią, przewlekłymi ranami i odleżynami.

O tym, jaki rodzaj opieki będzie na skierowaniu decyduje kondycja pacjenta i jego sytuacja domowa. W polskim systemie w ramach NFZ pacjent może być pod opieką poradni medycyny paliatywnej, hospicjum domowego, hospicjum stacjonarnego lub równoważnego mu oddziału medycyny paliatywnej w szpitalu.

Tu znajdziesz informacje na temat zasad opieki paliatywnej w ramach NFZ

Hospicjum stacjonarne, domowe, poradnia. Jakie są różnice?

Poradnia medycyny paliatywnej to rozwiązanie dla osób w stanie stabilnym. Pacjent ma tu opiekę lekarza, pielęgniarki i opiekę psychologiczną dla siebie i opiekunów. Wizyty odbywają się w poradni, ale pacjent może mieć też wizyty domowe nawet do dwóch razy w tygodniu. On i jego rodzina otrzymują też wsparcie psychologiczne.

Tu znajdziesz poradnie medycyny paliatywnej w województwie łódzkim

Hospicjum domowe zapewnia choremu wizyty pielęgniarskie co najmniej dwa razy w tygodniu, a lekarskie co najmniej dwa razy w miesiącu. Wizyty mogą być częstsze, bo pacjent ma zapewniony dostęp do tej pomocy całodobowo. Może też bezpłatnie wypożyczyć niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, zapłaci jedynie za leki i niektóre wyroby medyczne. Jego bliscy mogą otrzymać porady na temat pielęgnacji i wsparcie.

Tu znajdziesz adresy i telefony hospicjów domowych w Łódzkiem.

W hospicjach stacjonarnych i działających na tych samych zasadach oddziałach paliatywnych w szpitalach chory przebywa na stałe lub czasowo. Może liczyć na opiekę lekarzy i pielęgniarek, ale też na psychologa i rehabilitanta, leczenie farmakologiczne bólu i innych objawów. Ma także dostęp do badań i wyrobów medycznych. Hospicja oferują również konsultację psychologiczną opiekunom pacjenta.

Warto wiedzieć, że hospicjum stacjonarne prowadzi także opiekę wyręczającą – maksymalnie 10 dni – dla bliskich, którzy na stałe zajmują się chorym ale z jakiegoś względu czasowo nie są w stanie jej zapewnić lub chcą odpocząć.

Tu znajdziesz listę hospicjów stacjonarnych i oddziałów paliatywnych w województwie łódzkim mających umowę z NFZ

Listę wszystkich placówek medycyny paliatywnej można znaleźć w serwisie NFZ Gdzie Się Leczyć.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto