18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie zjazd i jubileusz

Sławomir Wójcikowski
Komitet VIII Zjazdu Absolwentów tworzą: Paweł Kałuda, Marian Przybylski, Zbigniew Goździk, Bożena Rabikowska, Czesław Dzierżawski, Ireneusz Stanisławski, Jan Grecki, Henryk Janecki, Zenon Kościelny, Jerzy Staśkowski, Anna Klocek, Anna Kubiak, Krzysztof Zawadzki, Wojciech Przychodzki i Grażyna Ryczyńska.
Komitet VIII Zjazdu Absolwentów tworzą: Paweł Kałuda, Marian Przybylski, Zbigniew Goździk, Bożena Rabikowska, Czesław Dzierżawski, Ireneusz Stanisławski, Jan Grecki, Henryk Janecki, Zenon Kościelny, Jerzy Staśkowski, Anna Klocek, Anna Kubiak, Krzysztof Zawadzki, Wojciech Przychodzki i Grażyna Ryczyńska.
Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach obchodzi w tym roku jubileusz 90 lat istnienia. Z tej okazji organizowany jest 4 i 5 października VIII zjazd absolwentów. Placówka przez te lata wykształciła ponad 4 tysiące młodych ludzi.

ZSR w Sędziejowicach jest jedną z najstarszych tego typu szkół w regionie. Przez swoje lata istnienia świadectwa tej szkoły otworzyły wielu absolwentom drogę do kariery. Tak jest z większością szkół, ale ta szkoła rolnicza ma swój niepowtarzalny klimat. Śledząc losy i historię tej placówki edukacyjnej można stwierdzić, iż na trwałe wrosła w region i jest nadal potrzebna. Tak jak potrzebne są jej kolejne jubileusze, połączone ze zjazdami absolwentów.
– Jesteśmy w trakcie rozsyłania siedmiuset pięćdziesięciu zaproszeń do absolwentów i stu pięćdziesięciu gości. Lista nie jest jeszcze zamknięta, bo wielu z naszych szkolnych kolegów i koleżanek zmieniło adres, albo nazwisko. Ponadto zaproszony musi nam potwierdzić chęć udziału w jubileuszu połączonym ze zjazdem – mówi Zbigniew Goździk
jeden z przewodniczących komitetu organizacyjnego.
ZSR w Sędziejowicach rozpoczął swoją działalność edukacyjną 15 listopada 1924 pod nazwą „Szkoły Rolniczej Męskiej”. Natomiast naukę rozpoczęto w styczniu 1925 roku. Szkoła przez te lata nie tylko poszerzyła swoją ofertę edukacyjną, ale również się rozbudowała. Spośród ponad 4 tysięcy absolwentów znaczna ich część po ukończeniu studiów rozjechała się po kraju. Spotkamy ich w całej Polsce wśród rolników, polityków, lekarzy, aktorów, dziennikarzy, księży, naukowców, nauczycieli oraz na wielu kierowniczych stanowiskach.
Więcej informacji o historii szkoły i tegorocznym zjeździe absolwentów można znaleźć na http://www.zsrgrabski.republika.pl/lo.htm . Można też kontaktować się w dni robocze z sekretariatem szkoły pod numerem telefonu 436771004.

Historia szkoły
Utworzenie szkoły rolniczej w Sędziejowicach zapoczątkowano 16 maja 1920 roku kiedy to zarząd Kółka Rolniczego delegował w tej sprawie do Warszawy posła Wyszkowskiego i dwóch miejscowych działaczy: Ignacego Głębskiego i Franciszka Wolniaka. 9 lipca 1921 roku, członek Sejmiku Powiatowego w Łasku, Karczewski ze wsi Kurówek w gminie Wygiełzów, złożył wniosek o prowadzenie przez Sejmik Powiatowy szkoły rolniczej w Sędziejowicach. Uchwałą z 22 marca 1922 roku sejmik przyjął na siebie obowiązek prowadzenia „Szkoły Rolniczej Męskiej”. Otwarcia szkoły dokonano 15 listopada 1924 roku, natomiast nauka rozpoczęła się dopiero w styczniu 1925 roku.
Ustalono 11 miesięczny rok szkolny, który przetrwał aż do wojny. Odpłatność za 11 miesięczny rok nauki odpowiadał wówczas wartości 1100 kg żyta.

W latach 1924-27 następuje przebudowa budynku po cerkwi. Część jej murów stanowi do dziś stary budynek szkoły, będący po adaptacji obecnym internatem. W latach okupacji szkołę zamieniono na koszary wojskowe. Po wojnie dzięki ofiarności mieszkańców i pierwszych nauczycieli reaktywowano szkołę rolniczą. Naukę rozpoczęto już 4 marca 1945 roku według starego 11 miesięcznego programu. Rok później nauka odbywała się w ramach Rocznej Szkoły Rolniczej i Męskiego Gimnazjum, które 1947 roku przemianowano na Liceum Rolnicze. Kolejną szkołą było powołanie 1950 czteroletniego Państwowego Technikum Rolniczego, które 1957 roku przeszło w pięcioletni cykl nauczania. W 1977 roku zostaje powołany ZSR z czterema typami szkół utworzonymi już wcześniej w latach 1969-77.
W roku 1976 rozpoczęła się rozbudowa szkoły. Pierwszy etap inwestycyjny zakończony został w 1981 roku. Oddano wówczas do użytku nowy budynek dydaktyczny z osiemnastoma pracowniami, klubem, zapleczem oraz wielorodzinny Dom Nauczyciela. W 1990 roku oddano do użytku jedną z największych w regionie salę gimnastyczną, oraz rozbudowano internat. Z okazji 70-lecia w 1994 roku szkole nadano imię Władysława Grabskiego.
Obecnie ZSR w Sędziejowicach kształci w zawodach: technik rolnik, technik architektury i krajobrazu, technik agrobiznesu, technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik informatyk, technik hotelarstwa. Jest również liceum ogólnokształcące, zasadnicza szkoła zawodowa i policealne studium informatyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto