Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zajączek coraz bliżej. Finalna faza przygotowania konstrukcji zbiornika

Redakcja
Profesor Maciej Zalewski i burmistrz Gabriel Szkudlarek dyskutują podczas roboczego spotkania w łaskim magistracie
Profesor Maciej Zalewski i burmistrz Gabriel Szkudlarek dyskutują podczas roboczego spotkania w łaskim magistracie Wit L. Leśniewicz
Kończą się prace projektowe nad stworzeniem ponad 8-hektarowego wielofunkcyjnego zbiornika na rzece Grabi w Łasku. Wygląda na to, że po wielu latach przygotowań, badań, teraz powinno być już z górki.

- Jesteśmy w finalnej fazie przygotowania konstrukcji zbiornika. Przygotowanie trwało długo, bo reżim hydrologiczny Grabi jest bardzo zmiennych - mówił podczas ostatniego spotkania roboczego w łaskim magistracie profesor Maciej Zalewski z Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii.

Dzięki wcześniejszym badaniom, wiadomo, jak uniknąć w przyszłości zanieczyszczenia zbiornika. Projektanci zalewu chcą zharmonizować potrzeby społeczne z dobrym stanem środowiska.

- Wiemy, że jest coraz cieplej, Miejsca do rekreacji nad wodą są niezwykle cenne dla lokalnych społeczności. A również tworzą sprzężenia zwrotne ekonomicznie. I tego typu atrakcyjne miejsca będą tworzyły dodatkową infrastrukturę dla wykorzystania i rozwoju ekonomicznego. Zbiornik ma wiele wymiarów, i nie jest to tylko aspekt przyrodniczy. Myślimy cały czas, by był to zbiornik dla mieszkańców - podkreśla prof. Maciej Zalewski.

Już podczas wcześniejszych wizyt w Łasku, na sesji rady miejskiej, profesor Zalewski mówił, jak ważne były badania, które pozwoliły poznać obecny stan gleby i wód w strefie przyszłego zbiornika na Grabi.

- Robimy wszystko, by nie przeciągać tej inwestycji. Mamy w Wieloletniej Prognozie Finansowej zabezpieczone pieniądze. Natomiast chcemy jednocześnie, by inwestycja została wykonana jak najlepiej, i jak najlepiej mogła służyć mieszkańcom. Nasz zbiornik ma być zbiornikiem innowacyjnym. Dlatego wszystkich mieszkańców przepraszam, że to trochę trwa, ale jeśli chcemy to dobrze zrobić, trzeba wszystko przemyśleć - zaznacza burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek.

Co do innowacyjności łaskiego akwenu, to swego czasu prof. Zalewski prezentując radnym wyniki swoich badań mówił, że zbiornik ma być podzielony na kilka stref: strefę biologii, biofiltracji, rekreacyjną i edukacyjno-kulturalną. Profesor wskazywał między innymi, że w części edukacyjnej można wybudować coś na kształt akwarium, gdzie można będzie oglądać przepływająca wodę i toczące się w niej życie.

Na razie w WPF zabezpieczona jest kwota rzędu 4,2 mln zł i rozłożona do roku 2021. Pytanie, kiedy zostanie skończony projekt i ruszą prace?

- Dyskutujemy o koncepcji rozwiązań. Chcemy, by było szybko, ale jednocześnie, żeby były to dobre rozwiązania - mówi burmistrz Szkudlarek i dodaje, że wierzy, iż za trzy lata zalew zostanie wybudowany.

ZOBACZ TEŻ: 25.03.2019 19:30

"To była dobra ryba". Australijski wędkarz stoczył walkę o swój połów z… krokodylem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto