Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł w szpitalu

Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł w szpitalu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w poniedziałek, 14 stycznia (14.01.2019). Miał 53 lata. Informację o śmierci podał minister zdrowia.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Nie udało się go uratować po ataku nożownika, do którego doszło w niedzielę, 13 stycznia, podczas finału WOŚP na scenie. 27-letni mężczyzna, wcześniej karany i wypuszczony niedawno z więzienia, wbiegł na scenę z nożem i kilkukrotnie ugodził prezydenta na oczach tłumu mieszkańców. Paweł Adamowicz natychmiast został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie przeszedł trwającą ponad 5 godz. operację.

Paweł Adamowicz zmarł wskutek obrażeń wielonarządowych

Wskutek masywnego, wielonarządowego urazu (narządów klatki piersiowej - serca, naczyń krwionośnych, przepony oraz narządów jamy brzusznej – jelit, wątroby) prezydent stracił mnóstwo krwi. Przetoczono mu jej ok. 20 litrów. Po operacji był podłączony do aparatury monitorującej jego parametry życiowe, oddychać pomagał mu respirator. Niestety, po długiej walce nie udało się przywrócić mu funkcji życiowych.

Gdańsk pogrążony w żałobie po śmierci Pawła Adamowicza

Paweł Adamowicz był prezydentem stolicy Pomorza od 21 lat. Ostatnie wybory samorządowe wygrał w drugiej turze z kandydatem PiS Kacprem Płażyńskim. Adamowicz po raz pierwszy startował w nich bez poparcia PO, z list własnego komitetu Wszystko dla Gdańska.

Atak na prezydenta Gdańska podczas finału WOŚP 13.01.2019

Paweł Adamowicz został zaatakowany 13.01.2019 tuż po tym, jak wszedł na scenę, rozpoczynając finałowy koncert WOŚP. Reanimowano go ponad pół godziny, dopiero potem odwieziono do UCK. Napastnik został zatrzymany przez osoby, przebywające na scenie.

Świadkowie mówią o tym, że widać było, jak na scenę za Adamowiczem wbiega mężczyzna, krzyczący, że niewinnie siedział w więzieniu pięć lat, a Platforma Obywatelska go torturowała - i że za to zginie Adamowicz. Uderzył go trzy razy. Jak mówi nasz reporter - napastnika zatrzymała nie ochrona, a prawdopodobnie pracownik obsługi sceny. Specjaliści ds. bezpieczeństwa, analizując zapisy z kamer, twierdzą, że służby ochronne zawiodły.

Na miejsce zdarzenia pojechało czterech prokuratorów. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. - Zabezpieczamy ślady. Sprawca został zatrzymany - potwierdziła w niedzielę prok. Wawryniuk. To 27-letni mieszkaniec Gdańska, wcześniej karany m.in. za rozboje.

Operacja Pawła Adamowicza w UCK

Operacja Pawła Adamowicza po ataku nożownika podczas finału WOŚP w Gdańsku zakończyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek (13/14.01.2019 roku). Lekarze mówili o bardzo poważnej ranie serca, ranie przepony i jamy brzusznej.

- Obrażenia, jakich doznał prezydent są poważne - nożownik ugodził go zarówno w okolicy klatki piersiowej i w brzuch. Zarówno na scenie, jak i już w szpitalu trwała walka o życie prezydenta - lekarze pracowali nad zatamowaniem krwotoku oraz wyprowadzeniem go ze wstrząsu. Operacja zakończyła się po 5 godzinach.

Stan prezydenta po operacji nadal był bardzo ciężki. Pojawił się apel o oddawanie krwi!

Komentarze władz państwowych i polityków po ataku nożownika

- Atak na życie i zdrowie Pawła Adamowicza jest godny najwyższego potępienia - mówił kilka chwil po ataku premier Mateusz Morawiecki. - Zobligowałem ministra Brudzińskiego do przekazywania mi na bieżąco wszelkich informacji dotyczących tej sytuacji. Myślami i modlitwą jesteśmy teraz z prezydentem Adamowiczem.

- Módlmy się wszyscy za prezydenta Adamowicza. Pawle, jesteśmy z Tobą - napisał Donald Tusk.

- Konsekwencje dla sprawcy muszą być jak najsurowsze - komentował w poniedziałek szef MSWiA Joachim Brudziński.

ATAK NA PREZYDENTA GDAŃSKAWAŻNE INFORMACJE

Wideo

Ewelina Oleksy

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

18.01.2019, 21:21

no to hasło Sikorskiego wcielono w czyn

17.01.2019, 13:52

Bufonada na samorządowym dole , zero empatii można zobaczyć jak wyglądają urzędy gmin , bez współczucia . zadzimskie komentarze powalają ......??????

16.01.2019, 18:49

Ale to co w poniedziałek zrobiło TVP to fakt niezaprzeczalny niepodlegajacy dyskusji czy tak było czy nie.

16.01.2019, 09:33

Amelka do tej pory dziecko kochane słuchaliśmy na każdym kanale podobnej sekwencji zdarzeń,jedynej słusznej.Telewizje czy prywatne czy państwowe gwizdali w jeden gwizdek.Przekaz wszystkich TV był jeden-Pis jest zły,a my jesteśmy jedyną opcją słuszna.W mediach prawica nie istniała. Chyba,ze od tej złej strony.Teraz jest zachowana pewna równowaga.Zawsze można sobie włączyć Tvn i od rana do wieczora wszystko łykać jak pelikan.Nikt ci nie broni.

15.01.2019, 21:02

No właśnie te wypowiedz anty są dowodem jak ludzie pozbawieni filtrów w mostach oglądając tylko TVP i jad który sacza dziennikarze popychani przez dzisiejszy rząd tak łatwo manipulują ludźmi.No cóż nie każdy grzeszy inteligencja.Taka sama mowaa nienawiści była za czasów PRL .Grxie telewizja siala propagande a ludzie balu sie własnego cienia.Dzieci poczytajcie troche a wiem że nie lubicie czytać ;jak to historia kołem się toczy.Jak to dawniej ZOMO na ulicach biło waszych dziadków ,babki którzy mieli dość kłamstwa i chcieli żyć w wolnej Polsce.Tak łatwo poddajecie się wszystkiemu co w TVP dziennikarze którzy zamienili mundury na garnituru pióra wasze mózgi za pośrednictwem przekazu telewizyjnego na zlecenie małego człowieka którego ego jest większe niż on sam a brak kręgosłupa moralnego doprowadziło ze wolną Polska zaczyna chorować.

15.01.2019, 20:30

Może to trudne dziś do pojęcia, ale prawdziwym hołdem dla zamordowanego Adamowicza, dla zaszczutego Owsiaka, dla innych ludzi, którzy doświadczyli pogardy tej władzy, będzie odbudowa demokratycznego państwa prawa, odwrócenie demoralizacji i przywrócenie Polsce godności

15.01.2019, 20:09

to ten popapraniec co zolnierzy na westerplatte nie chcial wouscic anty polak jak cala platforma

15.01.2019, 19:45

Język nienawiści zaczyna się w TVP!

15.01.2019, 19:41

I na co mu ta kasa m.in.z przekretow?Owsik jak Kulczyk,wie kiedy ze sceny zejść i jeszcze trochę pożyć z "zaoszczedzonych" melonow

15.01.2019, 18:55

zamiast do dzików powinni śtrzelać do polityków, Adamowicz złodziej pierwszej klasy, jednych jestać na mieszkanie w starej kamienicy a ten za grosze i przez wyłudzenia nachapał się ich AZ 33 niech cie piekło pochłonie złodzieju

15.01.2019, 15:48

Mały „ten” wiesz co piszesz ? Czy ci się zdaje lub zdawało ze wiesz ?

15.01.2019, 11:28

Pierwsza ofiara polityczna wojny rozpoczętej przez PiSdzielców

15.01.2019, 11:05

WZW I PIS TO TA SAMA DOJNA ZMIANA

15.01.2019, 11:03

Afera KNF , Afera NBP, hejt WOŚP, Prezydent który strzela gafę za gafą.. dni tyranii PiS są policzone. Dzięki Bogu!

15.01.2019, 10:30

Od ponad trzech lat jak na dłoni widać kto próbuje za pomocą kampani nienawiść i donosicielstwa zrobić w Polsce przewrót i to na pewno nie jest PiS.Tak więc totalniacy dajcie sobie siana,bo za wszystko wy jesteście odpowiedzialni z waszym lwowskim zulikiem na czele

15.01.2019, 09:55

Rozpętali nagonkę na pis nawet dziki w to wplątali nie mówiąc o karpiu i kornikach

15.01.2019, 09:53

Owoce KODowców już widać

15.01.2019, 09:52

(*)

15.01.2019, 08:25

Obojętnie czy był w opcji czy nie, czy psychol czy nie, czy się przyznał czy nie - ZAB IŁ =Utylizować. Niech nie zasmradza powietrza i nie żre za nasze w zamknięciu, bo do resocjalizacji się nie nadaje.

15.01.2019, 07:51

A naród bezrefleksyjnie wybiera hejterow z legitymacja PiS na radnych posłów i starostów . Hejtem chamstwem i kłamstwem można tez zabić człowieka!
„CENZORZY”

15.01.2019, 07:48

Sylwek ,,,,coś ci się po...... przecież to prawica skanduje hasła ,,,,,,, a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści ,,,, czyż nie prawda

15.01.2019, 07:08

Trochę chu...brzmi,ze schizol go zabił,wic piewcy języka miłości obowiązkowo musza w to mieszać pis.Od 2005r.to PO z rudym rozpętała nagonke na PiS i posługują się do dziś mowa nienawiści.

15.01.2019, 01:27

AntekB.. gdzie dowody na wasz zamach? Kto zbił kapitał na ofiarach KATASTROFY LOTNICZEJ na lotnisku wojskowym we mgle? Smoleńsk to wina prezydenta, który za wszelką cenę chciał lądować...

15.01.2019, 00:45

Upadek moralności w Polsce. Gwałt na Polkach i Polakach. usunięcie wszelkich granic dobrego smaku ... za to właśnie odpowiada JAROSŁAW - mąż stanu bez prawa jazdy , konta bankowego i telefonem nokia 3310.

Czy Polska zasługuje na takiego wodza?

14.01.2019, 23:04

To się już zaczęło od Smoleńska , kto się śmiał z dowcipów o ,,kaczce po smoleńsku ,, patroszeniu ,dożynaniu ? itp .