Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi co można zrobić, by oszczędzać prąd i zmniejszyć deficyt mocy, który spowodował wprowadzenie ograniczeń w poborze energii elektrycznej dla niektórych odbiorców instytucjonalnych.

Jak zapewnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ograniczenie wprowadzane dla zakładów produkcyjnych są po to, by nie było ograniczania dostaw do odbiorców indywidualnych.

A również i odbiorcy indywidualni mogą znacząco pomóc zmniejszyć okresowy deficyt mocy w systemie elektroenergetycznym.

Oto rady RCB:

Ogranicz czas działania urządzeń: korzystaj z funkcji skróconego cyklu prania, zmywania naczyń lub suszenia, przy pełnym wkładzie.
Uruchamiaj sprzęt w godzinach mniejszego zapotrzebowania na prąd – ładowanie telefonów komórkowych, zmywanie, pranie to czynności, które możemy wykonać poza godzinami szczytu, najlepiej w godzinach nocnych.
Napełnij czajnik jedynie taką ilością wody, jaką potrzebujesz.

Wyłącz zbędne urządzenia: radio i telewizor, jeżeli nie przebywasz aktualnie w danym pomieszczeniu; wyłącz z kontaktu zbędne zasilacze i ładowarki, zrezygnuj z oświetlenia, z którego nie korzystasz, wyłącz na noc pompę zapewniającą cyrkulację ciepłej wody, zrezygnuj z elektrycznej suszarki do ubrań.

Nie zostawiaj urządzeń w trybie stand-by – stan czuwania oznacza bowiem pobór mocy nawet przy wyłączonym urządzeniu.
Nie otwieraj niepotrzebnie lodówki.
Podnieś temperaturę na klimatyzatorze.

Obecnie w Polsce, by zapobiec zagrożeniu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej wprowadzone zostały ograniczenia w poborze energii elektrycznej dla niektórych odbiorców instytucjonalnych. Dla obszaru całego kraju będzie to w godzinach 10 – 17 tzw. 20. stopień zasilania, co oznacza że odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego minimum, niepowodującego uszkodzeń w instalacjach oraz zagrożenia życia.

Ograniczenie poboru powoduje zwiększenie dostępnej mocy w systemie elektroenergetycznym dając możliwość operatorowi systemu przesyłowego na zbilansowanie systemu czyli utrzymanie równowagi między zapotrzebowaniem na prąd a jego produkcją.

Do końca sierpnia będą ograniczenia w dostarczaniu energii elektrycznej dla niektórych odbiorców – taką decyzje podjęła we wtorek rada ministrów. Ograniczenia nie dotyczą między innymi gospodarstw domowych oraz szpitali.

Decyzja rządu wynika z wysokich temperatur i niskiego stanu wody w rzekach i zbiornikach wodnych.

Ograniczenia zużycia prądu określa się skalą od 11. stopnia zasilania do 20. Stopień 11. oznacza, że nie ma żadnych ograniczeń w dostawach a 20., że odbiorca może pobierać tylko minimalną ilość energii.

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

xyz (gość)

Widzę, że na portalu szaleje cenzura jak za PRL-u, wycięliście komentarz. Ale co ja mówię przecież mamy obecnie jeszcze PRL BIS ale tylko do 25.10.2015 r a po Jesiennych Wykopkach zmieni się i na tym portalu też!!!!
ps. chcesz przyśpieszyć odejście (nie)rządu PO+PSL w niebyt historii kąp się wile razy dziennie włączaj klimatyzację i inne odbiorniki energii elektrycznej

andy9277 (gość)

Jeśli pogoda ma wpływ na zasilanie to kraje arabskie musiałyby być pogrążone w ciemnościach. Teraz wyszła "zielona wyspa". Środki z Unii zamiast przeznaczyć na modernizację energetyki to szły na aquaparki i szkolenia. Głupota nierządu nie zna granic.

y (gość)

11.08.2015 r michal.rachon podał dalej
Krzysztof Wolski  ‏@klwolski 1 godz.1 godzinę temu

Właśnie w nadmorskiej turystycznej miejscowości wyłączono prąd - Ustronie Morskie, godzina 23:24